Hiába erőlködtök, nincs haverkodás

A baloldali-liberális müncheni napilapban Kai Strittmatter A bosszúság is utazik című cikkében tudósít arról, miként fulladt botrányba egy jóindulatúnak szánt gesztus.

2011. 10. 30. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy vonat halad Isztambulból Münchenbe. Ugyanazon az útvonalon, mint fél évszázaddal ezelőtt, amikor az első vendégmunkások Németországba igyekeztek. S ugyanúgy a pályaudvar 11. vágányára fognak vasárnap kora délután megérkezni. A török állami TRT televízió által szervezett utazásra három tucat, Németországban élő török nyugdíjas jelentkezett, akik fiatalkorukban már egyszer végigjárták ezt az útvonalat. A szerelvényen utaztak az ankarai német követség munkatársai, akik az „Együtt vagyunk” című partnerségi programjukat próbálták meg népszerűsíteni.

Ott volt azonban Cemil Cicek parlamenti elnök is, aki nyilatkozataival botrányt okozott. A török politikus olyan becsmérlően beszélt Németországról a sajtó előtt, ami időnként úgy hangzott, mintha ellenséges országba utazna. A vonaton utazó németek képébe vágta, hogy a törökök a Berlinnel kötött szövetség miatt egyszer már elveszítették a birodalmukat – ezzel az Oszmán Birodalom és a Német Császárság közötti, az első világháborúban kötött szövetségre utalva.

Cicek az elmúlt napokban azzal a váddal került címlapokra, hogy meggyanúsította Németországot, miszerint az Angela Merkel vezette ország menedéket nyújt a Kurd Munkáspárt (PKK) terroristáinak: „Németországban kétszer annyi PKK-tag él, mint a Kandil-hegységben.”

A PKK-t 1993 óta betiltották Németországban; de a PKK fedőszervei továbbra is aktívak. A legutolsó alkotmányvédelmi jelentés a szimpatizánsok számát 11 500-ra becsüli, akik tagokat toboroznak és pénzt gyűjtenek. Annak, hogy Berlin nem lép fel olyan határozottan ellenük, mint ahogyan azt Ankara szeretné, egy oka van – véli egy német megfigyelő –, az, hogy a szövetségi köztársaság egy jogállam.

Erdogan és emberei a megnyilatkozásokat a hazai publikum számára szánt propagandára is felhasználják. Ezért mondja azt Jörg Dehnert – az FDP-közeli Friedrich Naumann Alapítvány isztambuli irodavezetője –, hogy „most mi vagyunk a bűnbakok”.

Süddeutsche Zeitung (suddeutsche.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.