Az ellenzék a karlsruhei ítéletet a parlament nagy győzelmeként ünnepelte. „Az alkotmánybíróság üzenete egyértelmű: a Bundestag képviselőinek nagyobb beleszólási jogot kell kapniuk” – nyilatkozta Thomas Oppermann, az SPD frakcióigazgatója.
Miután az alkotmánybíróság megállította a kilenc tagú, az eurómentő csomag alkalmazásáról döntő külön testület felállítását, a két SPD-és felperes is a parlamentarizmus győzelméről beszélt, és dicsérték a tanácsadó ügyvédeket. Swen Schulz úgy fogalmazott: „Elsőosztályúan képviseltek bennünket.” A Gleiss Lutz ügyvédi irodában olyan partnert találtak, aki teljesen az ügy mellé állt. Peter Danckert örvendett, mondván, az irodát illeti a győzelem nagy része.
A dél-német elvtársakkal aligha lehet beszélni az irodáról, mert Stuttgartban az ügyvédek egy szűk kör számára dolgoztak, Stefan Mappus (CDU) kormányfő számára segítettek kicselezni a tartományi gyűlés ellenőrzési jogát. S ezzel az általa vezetett kormány a stuttgarti tartományi alkotmánybíróság ítélete szerint színtiszta alkotmányszegéshez asszisztált.
A Mappus-kormány milliárdos visszavételi akcióját, mellyel az EnBW energiakonszernben növelte tulajdonrészét, s melyet a tartományi gyűlést kikapcsolva bonyolított, a stuttgarti alkotmánybíróság a hatalmi ágak szétválasztásával ellentétesnek nyilvánította. Willi Stächele (CDU) pénzügyminiszter megsértette az alkotmányt, amikor az összesen 4,7 milliárd eurós részvényüzlethez nem kérte a parlament beleegyezését.
Nils Schmid, a baden-württembergi SPD vezetője, a jelenlegi kormány pénzügyminisztere most azt vizsgálja, hogy indítson-e kártérítési eljárást az ügyvédi iroda ellen, hiszen az iroda az üzlettel nagyon jól keresett. Ebben azonban a karlsruhei eljárást kezdeményező SPD-s Bundestag-képviselők nem látnak kivetnivalót. Schulz elismerte, az iroda baden-württembergi szerepéről nem volt tudomása. Peter Danckert pusztán annyit mondott, őt ez nem érdekli. A szintén ügyvéd Danckert szerint a jogászokat nem lehet felelősségre vonni ügyfeleikért. A honlapján magát kiemelkedő tanácsadó képességekkel és kreatív megoldásokkal ajánló cég valóban kreatívnak bizonyult a milliárdos üzlet elrejtésében. A szükségállapotra vonatkozó szabályozással – melyet rendkívüli helyzetekre, például járványok esetére találtak ki – kívánták keresztülerőltetni a jogszabályt. Amúgy az üzlet milliárdos veszteséget okozott a tartománynak, az első tíz hónapban a részvénycsomag egymilliárd eurót veszített értékéből.
(Der Spiegel, spiegel.de)