A miniszter, aki egyben a magyar–kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos is, délután tárgyalt a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács (CCPIT) tagvállalatainak egy részével. A szervezettel a korábbi miniszterelnöki látogatás alkalmával kötött hosszú távú megállapodást a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ). A két fél most évenkénti rendszeres találkozókra törekszik, melyet közvetlenül a Magyar–Kínai Üzleti Tanácson keresztül és ad hoc fórumok biztosításával látnak megvalósíthatónak – mondta el Fellegi Tamás az MTI-nek.
A miniszter kínai pénzügyi vállalatokkal – többek közt a Haitong, a Foshun, a Yunfeng Fund, a Tebon és a CMBC képviselőivel – arról tárgyalt, hogy kínai cégek miként tudnának bekapcsolódni Magyarországon a befektetési, a hitelezési és az állampapír-vásárlási ágazatokba. A megbeszélések eredményeként kötvénykibocsátást illetően a Haitong és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) között alakulhat ki együttműködés Sanghajban és Hongkongban, a viszontbiztosítás területén pedig a Foshun lehetne a kínai fél – mondta Fellegi Tamás.
A miniszter kínai újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján a magyar–kínai kapcsolatok erejét hangoztatta. „A két ország politikai, gazdasági rendszere sok mindenben különbözik, de elfogadjuk azokat a formákat, melyeket a másik kialakított magának, ez a kulcsa annak, hogy egy új szövetség jött létre a két ország között” – fogalmazott a kormánybiztos. Intézményi és magánemberi együttműködésre az elmúlt években most adódik a legjobb alkalom, a politikai, az emberi bizalom megalapozott, erős. A miniszter példaként a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az autóipar, a gyógyszeripar terén való kooperációt említette, s az energiaipari szektorban remél bővülést, elsősorban a megújuló energiák előtérbe kerülésének következtében. Javítani kell a vízgazdálkodás, a vízkezelés és a kutatás-fejlesztés területén való együttműködést is, különösen a biotechnológia terén – tette hozzá.
Újságírói kérdésre válaszolva Fellegi elmondta: a Fitch Ratings pénteki lépése, mellyel negatívra rontotta le a magyar besorolás kilátását, nem lesz hatással a kínai–magyar kapcsolatokra. Szombaton hajnalban a Standard & Poor's vette negatív megfigyelés alá Magyarországot.
Fellegi Tamás Sanghajból Hongkongba, majd Sencsenbe utazik tovább.