Az új kabinet vezetője egy volt bankár, Lucas Papademos lenne. Papandreu egy rendkívüli kormányülést követően találkozik a köztársasági elnökkel. A kabinetgyűlést azért kellett összehívni, mert a kormány több tagja, köztük a pénzügyminiszter is jelezte, hogy nem támogatja Papandreu javaslatát a népszavazás kiírásáról. A kormányzó szocialista párt több képviselője pedig arra is ígéretet tett, hogy a holnapra tervezett bizalmi szavazáson a kabinet ellen szavazna. Ez garantálta volna, hogy a kormány megbukik a szavazáson.
Sándorfi Eszter, hazánk rendkívüli és meghatalmazott görögországi nagykövete a Hír TV-nek azt mondta: a helyzet napról napra változik Görögországban, sztrájkok követik egymást. A nép nehezen viseli a kialakult helyzetet: elkeseredettek, csalódottak és dühösek. Nem is sejtették, hogy egy pénzügyi puskaporos hordón ülnek, és most nem értik, hogyan kerülhettek ilyen helyzetbe.
A politikai döntések kapcsán úgy vélekedett: több olyan lépés is történt, amely nem lett leegyeztetve a képviselőkkel, miniszterekkel. Papandreu lehetséges utódáról Lucas Papademoszról azt mondta, ő egy elismert pénzügyi szakember, de Sándorfi Eszter úgy látja, még nem jelenthetjük ki, hogy valóban létrejön-e a válságkormány. Szerinte meg kell várni a kabinetülés végét és Papandreu találkozóját a köztársasági elnökkel.
Egységkormányt akarnak
Mintegy harminc görög képviselő – kormánypártiak és ellenzékiek – levelet írtak, amelyben egységkormány felállítását szorgalmazzák. Jeórjiosz Papandreu beleegyezett egy átmeneti kormány létrehozásába – jelentette csütörtökön a közszolgálati televízió (NET). Az elképzelés bírja a legnagyobb ellenzéki párt, a Nea Demokratia támogatását is. Ennek nevében egy képviselő úgy nyilatkozott, hogy az átmeneti kormány nem politikusokból, hanem szakértőkből állna. Ez mindaddig irányítaná az országot, amíg a pénzügyi segélycsomagra áldást ad az EU. Ezt követően parlamenti választásokat tartanának.
Cáfolat
Nem mondott le a görög kormányfő – cáfolta a miniszterelnök hivatalából egy forrás csütörtökön a korábban elterjedt feltételezést.