A vereség okait elemezték a szocialisták

A gazdasági válságot, valamint a kormányzati és kommunikációs hibákat okolja José Luis Rodríguez Zapatero.

BL
2011. 11. 26. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2004 óta kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára, leköszönő miniszterelnök a párt szövetségi bizottságának szombaton Madridban tartott ülésén a kudarc okait elemezve kijelentette, hogy az első számú magyarázat a gazdasági válság rendkívül kedvezőtlen következményeiben keresendő. Hangsúlyozta, hogy követtek el kormányzati és kommunikációs hibákat is, de a társadalmat keményen sújtó válságkezelő intézkedésekre szükség volt, nem volt más alternatíva, különben akárcsak Görögország, Spanyolország is elveszítette volna önállóságát.

Zapatero bírálta az Európai Uniót is, mert „mindeddig nem volt képes megoldást találni az adósságválságra, egy olyan strukturális megoldást, amely magának az európai gazdasági és monetáris uniónak a jövőjét határozza meg.
Spanyolország a zéró gazdasági növekedés és a csaknem ötmillió munkanélküli problémájával küzd. A gazdasági válság és a költségvetési deficit csökkentésének kényszere a spanyol államadósság finanszírozásának súlyos nehézségeivel együttesen arra kényszerítették a Zapatero-kormányt, hogy rendkívül népszerűtlen intézkedésekkel és megszorításokkal reagáljon.”

A népszerűtlen Zapatero helyett Alfredo Pérez Rubalcaba vezette a szocialisták listáját a november 20-án tartott parlamenti választáson, de ez is kevés volt a tisztes vereséghez. A Mariano Rajoy vezette Néppárt a szavazatok 44,6 százalékával 186, míg a PSOE a voksok 28,7 százalékával mindössze 111 mandátumhoz jutott a 350 fős képviselőházban.

Rubalcaba felszólalásában személyes felelősséget vállalt a kedvezőtlen választási eredményért, bár szerinte nem arról van szó, hogy a spanyol társadalom jobbra tolódott, hanem eltűntek a szocialista szavazók. Azt nem árulta el, hogy indul-e párt Zapatero távozásával megüresedő főtitkári tisztségének megszerzéséért, de úgy fogalmazott, hogy a választási program nemcsak kormányzati, hanem ellenzéki szerepkörben is irányt mutat.

A bizottság úgy döntött, hogy február elejére összehívják a párt következő, 38. kongresszusát. A tisztújító tanácskozást február 3–5-én Sevillában tartják majd. A másik nagy esélyes a főtitkári tisztségre Carme Chacón leköszönő védelmi miniszter, de ő sem nyilatkozott arról, hogy harcba száll-e a párt vezetéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.