„2002-ben a mesterséges tavak több vizet fogtak fel az árvizek során, mint az összes védőgát együttvéve” – idézte a Respekt című hetilap Pavel Vranat, a cseh halászati egyesület tagját. Az elmúlt száz év legnagyobb csehországi árvize során életét vesztett 17 személy és mintegy 250 ezer kitelepített ember arra sarkallta a helyi hatóságokat, hogy mielőbb helyreállítsák a rossz állapotban lévő vízhálózatot. A mezőgazdasági minisztérium akkori megállapítása szerint a mesterséges tavak, vízgyűjtő medencék és folyók legalább egyharmad részükig iszappal voltak feltöltve.
Csehországban jelenleg 24 ezer mesterséges tó van, amelyek elegendő hallal látják el az országot, ám nem nyújtanak elegendő védelmet a veszélyes áradások idején. A 2002-es árvíz során a mesterséges tavak mintegy 150 millió köbméternyi vizet fogtak fel, de ez a mennyiség akár a kétszerese is lehetett volna, ha a medencék ki vannak takarítva.
Ezeknek a tavaknak számos más funkciójuk is van a halászaton kívül: vízfelfogóként működnek árvíz idején, vízgyűjtőként aszálykor, természetes módon tisztítják meg a bennük lévő vizet, és több száz állat, valamint növény túlélését biztosítják.
Az uniós és az állami támogatás révén eddig több mint 200 vízmedencét takarítottak ki és további többtucatnyi újat hoztak létre az elmúlt években. A mesterséges tavak jelenleg mintegy 52 ezer hektárnyi területet foglalnak el. Az anyagi támogatás ellenére azonban továbbra is költséges beruházásnak számít egy vagy két mesterséges tó fenntartása, ezért leginkább csak a nagyon lelkes vagy kiemelkedően gazdag csehek vállalkoznak rá.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével