Az iszlamisták lépnek a színre?

Az erőszak árnyékában az iszlamisták győzelmét hozhatja az egyiptomi választás.

Kovács András
2011. 11. 28. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hónapig tartó parlamenti választás veszi kezdetét hétfőn Egyiptomban, amely a harmadik megméretés az arab világban a tavaly kezdődött megmozdulások óta. A több mint nyolcvanmillió lakosú országban az óriási tüntetések hatására Hoszni Mubarak elnök február 11-én mondott le hatalmáról, majd adta át a vezetést a hadseregnek. A közállapotok azóta sem stabilizálódtak, és a választásokhoz közeledve ismét fölcsapott az erőszak Kairóban.

Az egy hete tartó tüntetéshullám a legnagyobb, amely az országot éri Mubarak megbuktatása óta. A hadsereg hatalmának korlátozása után a fő követelés a hétfőn kezdődő választások elhalasztása lett. Kedélycsillapítás végett a Legfelső Katonai Tanács (SACF) nemrég a „szegények miniszterét”, Kamal Ganzourit nevezte ki kormányfőnek. Kinevezése csak visszaveti a forradalmat” – nyilatkozzák sokan a Reuters brit hírügynökségnek Ganzouriról, aki 1996 és 1999 között volt az ország miniszterelnöke.

A Muzulmán Testvériség futhat be

Időközben az egyik legismertebb egyiptomi közéleti személyiség, Mohammed el-Baradei kész feladni elnöki ambícióit, ha felkérnék az észak-afrikai ország nemzeti megmentési kormányának vezetésére. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Nobel-békedíjas volt főigazgatójának a választási stábja szombaton közölte, hogy ha az Egyiptomot irányító katonai tanács hivatalosan felkéri Baradeit a miniszterelnöki poszt ellátására, a politikus letenne arról, hogy jelöltesse magát az elnökválasztáson.

Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő szerint a választásokon a legtöbb szavazatot a Muzulmán Testvériség hívei által alapított Szabadság és Igazság Pártja szerezheti meg, amely több világi párttal is együttműködik. Már az októberi közvélemény-kutatások is az iszlamista párt 40 százalék körüli támogatottságát mutatták, így annak előnye nem a jelenlegi tüntetéseknek köszönhető – közölte. A szakértő ugyanakkor kitért arra is, hogy Hoszni Mubarak hívei közül többen – főként vidéken – függetlenként indulnak a választásokon, és mivel itt még mindig meghatározóak a törzsi-rokoni kötelékek, esélyük lehet a győzelemre.

Rosszak a kilátások

A választásokon a második helyet az Új Wafd-párt szerezheti meg, mivel támogatottságuk 25 százalék körül mozog. Az alakulat bár az ország érdekeinek elsőbbségét hangsúlyozza, támogatja a többpártrendszert, valamint a politikai és emberi jogok erőteljes szószólója. Külpolitikájának főbb elemei: a palesztinkérdés megoldása, mélyebb arab egység és integráció Szudánnal. Szintén beleszólhat még a kormányalakításba az Al Nour nevezetű iszlamista párt, amely vallási törvénykezést vezetne be, és mindent megtenne a hadsereg jelenlegi pozíciójának megőrzésére.

A választások után a hatalomra kerülő kormánynak azonnal lépnie kell és stabilizálnia az ország kaotikusnak tűnő helyzetét. Ezt csak erősítheti, hogy a Standard & Poor’s rontott Egyiptom adósosztályzatán csütörtökön arra hivatkozva, hogy bizonytalanná vált a politikai és a gazdasági helyzet. A hitelminősítő „BB mínuszról” „B pluszra” gyengítette Egyiptom hazai és külföldi szuverén devizaadósságának besorolását, amit további leminősítést valószínűsítő negatív kilátással látott el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.