Berlusconi felméri a helyzetet

Több tízezer tüntető gyűlt össze szombaton Rómában Silvio Berlusconi olasz kormányfő távozását követelve.

BL
2011. 11. 05. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Silvio Berlusconi este gúnyos hangvételű közleményben válaszolt a távozását követelőknek. „A római palotákban pletykák keringenek a kormány lemondásáról, de sajnálattal ki kell ábrándítanom az első köztársaság időszaka után vágyakozókat, amikor egy-egy kormány átlagosan csak 11 hónapig volt hatalmon” – utalt a jobboldali politikus az 1946 és 1992 közötti időszakra. „A választók és az ország iránt érzett felelősség megköveteli tőlem és kormányomtól, hogy a válság e nehéz pillanataiban folytassam a csatát a polgári erényekért” – üzente Berlusconi ellenfeleinek annak dacára, hogy a párt vezetősége a nap folyamán közölte vele, hogy elfogyott a koalíció parlamenti többsége.

A legfőbb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) tömegdemonstrációja megtöltötte a lateráni Szent János-bazilika előtti teret. Jelen volt és felszólalt Sigmar Gabriel, a német SPD elnöke, és videoüzenetet küldött a francia szocialista miniszterelnök-jelölt, Francois Hollande. A PD-főtitkár Pierluigi Bersani kijelentette: „nem az euró betegítette le Európát, hanem az Európát vezető jobboldal”. „Olaszország talpraállásának egyetlen feltétele, hogy Berlusconinak mennie kell. Vagy megy magától, vagy elküldjük, a parlamentben vagy választásokon!” – hangsúlyozta Bersani.

„Isten, Itália és Európa nevében menj el!” – szólította fel távozásra a Financial Times vezércikke is az olasz kormányfőt. A brit gazdasági napilap nem először sürgette Berlusconi félreállását, akit Itália hanyatlása első számú felelősének tart.

Olasz sajtóértesülések szerint péntek éjszaka feszült egyeztetés zajlott Berlusconi és pártja, a Szabadság Népe (PdL) koordinátorai között: utóbbiak a párt szenátorainak és képviselőinek elégedetlenségét jelezték, hangsúlyozva, hogy a jobbközép elveszítette parlamenti többségét. Berlusconi hétfőig kért időt, addig egyenként konzultál a „disszidens” párttagokkal.

Az eredmény kedden derül ki a 2011-es kiadásokat szentesítő költségvetésitörvény-tervezet parlamenti szavazásán. Ezen a kormány egyszer már alulmaradt, és az október 14-i bizalmi szavazással kerülte el a bukást, 316-301 eredménnyel.

Az újságok már a Berlusconi utáni folytatást találgatják, szakértői kormányt vagy bővített koalíciót jósolva, melyet Berlusconi jobbkeze, Gianni Letta, a miniszterelnöki hivatalt vezető államtitkár irányíthatna. Az előre hozott választást a sajtó kizárja. Ezt a lehetőséget a külügyminiszter Franco Frattini és az ellenzéki Harmadik Pólust vezető Pierferdinando Casini, a Kereszténydemokrata Unió elnöke (UDC) is veszélyesnek nevezte a jelenlegi kritikus gazdasági-politikai helyzetben. A jobbközép kormányzás folytatását és a hirtelen balra váltás elkerülését szorgalmazta a L’Avvenire, az olasz püspöki kar napilapja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.