Silvio Berlusconi este gúnyos hangvételű közleményben válaszolt a távozását követelőknek. „A római palotákban pletykák keringenek a kormány lemondásáról, de sajnálattal ki kell ábrándítanom az első köztársaság időszaka után vágyakozókat, amikor egy-egy kormány átlagosan csak 11 hónapig volt hatalmon” – utalt a jobboldali politikus az 1946 és 1992 közötti időszakra. „A választók és az ország iránt érzett felelősség megköveteli tőlem és kormányomtól, hogy a válság e nehéz pillanataiban folytassam a csatát a polgári erényekért” – üzente Berlusconi ellenfeleinek annak dacára, hogy a párt vezetősége a nap folyamán közölte vele, hogy elfogyott a koalíció parlamenti többsége.
A legfőbb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) tömegdemonstrációja megtöltötte a lateráni Szent János-bazilika előtti teret. Jelen volt és felszólalt Sigmar Gabriel, a német SPD elnöke, és videoüzenetet küldött a francia szocialista miniszterelnök-jelölt, Francois Hollande. A PD-főtitkár Pierluigi Bersani kijelentette: „nem az euró betegítette le Európát, hanem az Európát vezető jobboldal”. „Olaszország talpraállásának egyetlen feltétele, hogy Berlusconinak mennie kell. Vagy megy magától, vagy elküldjük, a parlamentben vagy választásokon!” – hangsúlyozta Bersani.
„Isten, Itália és Európa nevében menj el!” – szólította fel távozásra a Financial Times vezércikke is az olasz kormányfőt. A brit gazdasági napilap nem először sürgette Berlusconi félreállását, akit Itália hanyatlása első számú felelősének tart.
Olasz sajtóértesülések szerint péntek éjszaka feszült egyeztetés zajlott Berlusconi és pártja, a Szabadság Népe (PdL) koordinátorai között: utóbbiak a párt szenátorainak és képviselőinek elégedetlenségét jelezték, hangsúlyozva, hogy a jobbközép elveszítette parlamenti többségét. Berlusconi hétfőig kért időt, addig egyenként konzultál a „disszidens” párttagokkal.
Az eredmény kedden derül ki a 2011-es kiadásokat szentesítő költségvetésitörvény-tervezet parlamenti szavazásán. Ezen a kormány egyszer már alulmaradt, és az október 14-i bizalmi szavazással kerülte el a bukást, 316-301 eredménnyel.
Az újságok már a Berlusconi utáni folytatást találgatják, szakértői kormányt vagy bővített koalíciót jósolva, melyet Berlusconi jobbkeze, Gianni Letta, a miniszterelnöki hivatalt vezető államtitkár irányíthatna. Az előre hozott választást a sajtó kizárja. Ezt a lehetőséget a külügyminiszter Franco Frattini és az ellenzéki Harmadik Pólust vezető Pierferdinando Casini, a Kereszténydemokrata Unió elnöke (UDC) is veszélyesnek nevezte a jelenlegi kritikus gazdasági-politikai helyzetben. A jobbközép kormányzás folytatását és a hirtelen balra váltás elkerülését szorgalmazta a L’Avvenire, az olasz püspöki kar napilapja.