„Bosszúszomjas könyvtárosok” figyelik a Facebookot és a Twittert

Arab vagy mandarin, dühös beszólogatás vagy elgondolkodtató blog – az elemzőknek bármi jöhet.

NT
2011. 11. 04. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arab vagy mandarin, dühös beszólogatás vagy elgondolkodtató blog – az elemzőknek bármi jöhet. A nyert adatokat összeegyeztetik más forrásokkal (újságokkal, a helyi amerikai követségek tapasztalataival vagy lehallgatott telefonbeszélgetésekkel), az így kapott képet pedig a Fehér Házban is nagyra értékelik, mert ezáltal bepillantást nyerhetnek egy adott térség életébe és az ottani közhangulatba. Barack Obama amerikai elnök asztalán a napi hírszerzési adatok között szinte naponta ott van a központ munkatársainak keze nyoma.

Igen, láttuk, hogy felkelés lesz Egyiptomban, csak azt nem, hogy mikor fog kitörni – mondta a központ igazgatója, Doug Naquin. Emellett „arra is számítottunk, hogy a közösségi hálók fenyegetést jelenthetnek a rezsim számára, és megváltoztathatják a játék állását” – tette hozzá.

A Központi Hírszerző Ügynökséghez tartozó létesítményt a 9/11-es bizottság javaslatára hozták létre, és elsődleges feladata a terrorelhárítás, illetve az atomfegyverek terjedésének megakadályozása, de a központban szorgos hangyák módjára dolgozó több száz elemző a pakisztáni utcák hangulatától a kínai interneten át mindent figyel.

A munkatársak között szívesen látják a könyvtár szakot végzett, több nyelvet beszélő embereket. A központ azután kezdte el figyelni a közösségi hálókat, hogy látta a Twitter hatását a Mahmúd Ahmadinezsád másodszori elnökké választását követő 2009-es iráni „zöld forradalomra”. „Abban az időben a fárszi volt a harmadik legtöbbet használt nyelv a közösségi oldalakon” – magyarázta Naquin.

Az al-Kaida vezetőjének, Oszama bin Ladennek meggyilkolása után a CIA a Twittert követve próbálta feltérképezni a világ véleményét a pakisztáni akcióról. Kiderült, a Pakisztánban használt urdu, valamint a kínai nyelvű tweetek negatívak voltak az eseménnyel kapcsolatban. Kína Pakisztán közeli szövetségese.

A Facebook és a Twitter különösen jó szolgálatot tesz a tavalyi thaiföldi tüntetésekhez hasonló, eseménydús válságok követésekor, amikor a hagyományos média nehezebben jut információhoz. A CIA kiválasztott 12-15 ellenőrzött, megbízható felhasználót, akik mobiltelefonjukkal rögzítették és jelentették az eseményeket a Twitteren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.