A váratlan lépés tovább növeli a Bassár el-Aszad elnökre nehezedő nemzetközi nyomást. Az Arab Liga gazdasági és politikai büntetőintézkedések bevezetéséről is határozott, s felszólította tagállamait, hogy hívják vissza damaszkuszi nagyköveteiket – jelentette be az Arab Ligában jelenleg elnöklő Katar miniszterelnöke, Hamad bin Dzsászim bin Dzsábir ász-Száni. Egyúttal találkozóra hívják a szíriai ellenzék pártjait – tette hozzá. „Bírálat ért bennünket, amiért sokára szántuk el magunkat, de ez csak a Szíriáért érzett aggodalmunk miatt volt” – mondta Hamad sejk újságíróknak Kairóban.
Az unió üdvözli a döntést
Az Európai Unió szombaton üdvözölte az Arab Liga lépését. A nyugati hatalmak reménye, hogy arab szomszédai elszigetelik a rendszerellenes tüntetésekkel szemben hadseregét bevető Aszad elnököt, mindeddig nem teljesült. Egyes arab vezetők nem hajlottak arra, hogy sorstársuk ellen forduljanak, mivel – diplomaták szerint – attól tartottak, hogy az jelzés lenne saját, türelmetlen lakosságuk számára. Aszad azonban azután sem állította le az uralma ellen tüntetők üldözését, hogy az Arab Liga november 2-án szíriai béketervet fogadott el. A közel-keleti arab országban hét hónapja tartó erőszakos összecsapásokban az ENSZ adatai szerint eddig több mint 3500 embert halt meg.
„Találkozóra hívjuk a szíriai ellenzék pártjait, hogy az Arab Liga székhelyén közös elképzeléseket alakítsunk ki az átmeneti időszakra vonatkozóan” – mondta Hamad sejk, aki egyúttal Katar külügyminisztere is. Szíria tagságának felfüggesztése, kitiltása a tanácskozásokról csütörtökön lép életbe. A katari kormányfő közlése szerint a döntést 18 ország szavazta meg, míg Libanon, Jemen és Szíria nemmel voksolt, Irak pedig tartózkodott.
„Arra kérjük Szíria hadseregét, hogy ne vegyen részt az erőszakos cselekményekben és a polgárok meggyilkolásában” – idézett a politikus a liga nyilatkozatából.
Szíria képviselője a pánarab szervezetben kijelentette, hogy döntésével az Arab Liga megsértette saját alapokmányát, és megmutatta, hogy „kiszolgálja a Nyugat és Amerika törekvéseit”. Juszef Ahmed a szíriai televízióban azt mondta, országának tagságát csak teljes konszenzussal lehetett volna felfüggeszteni egy arab csúcstalálkozón.
Jelentés
A lépés külön jelentéssel bír a líbiai események tükrében, ahol az ország vezetőjét, Moammer Kadhafit azután sikerült eltávolítani a hatalomból, hogy a NATO légi támogatásban részesítette az ellene fellázadt erőket. A NATO-missziót pedig azt követően hagyta jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy az Arab Liga felfüggesztette Líbia tagságát a szervezetben.