Hiran tartomány Beledweyne városából egy lakos úgy nyilatkozott, hogy szerinte a milícia összehangolt akciójáról van szó. Az idézett biztonsági forrás megerősítette ezt, hozzátéve, hogy Beledweyne-en kívül El Bur, Kismayo, Wajid, Merka, Baidoa és Bulo Burte városokban is bezárták az intézmények irodáit, amelyek valamelyik civil szervezethez vagy az ENSZ-hez tartoznak.
Etiópia egy kis időre csapatokat küld a szomszédos Szomáliába, hogy segítsen az iszlamista lázadók ellen harcoló szomáliai kormányhadseregnek és kenyai szövetségeseinek kiterjeszteni az ellenőrzésük alá tartozó területet Dél-Szomáliában – közölte egy etióp kormányforrás pénteken.
A fegyveres emberek nem ejtették foglyul, de elküldték az alkalmazottakat, és lefoglalták az irodai eszközöket – közölte egy humanitárius szervezet neve elhallgatását kérő egyik alkalmazottja Bay tartomány Dinsor városából. Mint mondta, nem tudja, hogy a lázadók végleges bezárásra, szomáliai programjuk felszámolására kényszerítik-e a segélyszervezeteket. Egyes lakosok szerint a lázadók egyelőre megkíméltek egy kisszámú szervezetet irodáinak bezárásától. Ezek között van a vöröskereszt és az Orvosok Határok Nélkül.
Az al-Shabaab már egyszer, 2009-ben bezáratta az ellenőrzése alatt álló országrészekben a segélyszervezeti irodák nagy részét, azzal vádolva a szervezeteket, hogy politikai céllal vannak jelen, valamint hogy destabilizálják a helyi mezőgazdasági árupiacot. Azon szervezetek, amelyeket akkor hagytak tovább működni, a lázadók szigorú ellenőrzése alá kerültek. A segélyszervezetek szerint ez a szigorú ellenőrzés viszont akadályozza, hogy eljuttassák a segélyt a leginkább rászorulóknak, az aszálytól és az éhínségtől szenvedő több százezer lakosnak. Az ENSZ szerint még most is csaknem 250 ezer szomáliait fenyeget az éhhalál.