Ez a pofon kellett a görögöknek

Az Európai Unió tetteket vár a görögöktől – jelentette ki Cannes-ban Angela Merkel német kancellár. A G20-ak csúcstalálkozójának középpontjában a görög válság állt.

PR
2011. 11. 03. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Athénhoz intézett francia–német üzenet a görög referendumot illetően megkönnyítette a görög politikai osztály „tudatra ébredését”, s amennyiben „az megerősítést nyer, mindenki üdvözölni fogja” a fejleményeket – mondta Cannes-ban csütörtök esti sajtótájékoztatóján a francia elnök.

Nicolas Sarkozy megerősítette, hogy a világ 19 legfejlettebb gazdaságú, illetve vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport, a G20-ak délután kezdődött csúcstalálkozóján eddig elsősorban a görög válság fejleményeit vitatták meg a részt vevő politikusok.

„Fontos, hogy gyorsan megszülessen az igen”

Elsősorban tetteket és nem bejelentéseket vár Görögországtól a német kancellár „Számunkra a tettek számítanak” – fogalmazott csütörtök este Angela Merkel Cannes-ban. Hozzátette: „az a fontos, hogy gyorsan megszülessen egy „igen” az október 27-i döntésekre (a Görögország megmentését célzó európai csomagról)”. A német kancellár arra reagált, hogy Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő a hírek szerint kész visszavonni a mentőcsomagról kiírandó népszavazás tervét.

„Görögország azt kockáztatja, hogy elveszíti az eurót”

Görögország számára az a feladat, hogy jóváhagyja az Európai Unió október 27-én elfogadott válságellenes tervét, ellenkező esetben az euróövezetből való kiválást kockáztatja – hangoztatta a kormánypárt (Paszok) parlamenti frakciója előtt mondott csütörtöki beszédében a miniszterelnök.

„A terv népszavazás útján történő elutasítása, választások rendezése vagy a terv támogatóinak kisebbségben maradása (a parlamentben) azt jelentené,hogy kiválunk az eurózónából” – figyelmeztette a frakció tagjait Jeórjiosz Papandreu. Beszédében „katasztrofális alternatívának” nevezte előre hozott választások kiírását. Ismételten leszögezte: amennyiben Görögország nem teljesíti kötelezettségeit, azt kockáztatja, hogy elveszíti az eurót. Ennek megakadályozása érdekében „stabil frakcióra és stabil kormányra” van szükség, hogy biztos jövőbe vezessék az országot.

A miniszterelnök jelezte: tárgyalni fog a konzervatív ellenzékkel, amely vállalta, hogy megszavazza az EU-tervet, egyúttal viszont ragaszkodik a népszavazás lemondásához és egy átmeneti kormány létrehozásához. Utóbbi mintegy előjátéka lenne az előre hozott parlamenti választásoknak.

A pénzügyminiszter a Paszok-frakció előtt mondott beszédében felszólította a kormányt, hogy kategorikusan és teljesen egyértelműen zárja ki népszavazás kiírását, és tegyen meg mindent a csomagterv megvalósításáért. Evangelosz Venizelosz szerint a 300 tagú törvényhozásban legalább 180 képviselőnek kell támogatnia a tervet. Görögországnak még december 15. előtt szüksége van a pénzügyi mentőöv újabb részletének az átutalására – hangoztatta.

Papandreu a csütörtöki kormányülésen arról beszélt, hogy nincs szükség referendumra, ha az ellenzék támogatja a megszorítócsomagot. Szavait két, a kormányfőhöz közel álló tisztségviselő úgy foglalta össze, hogy a görög kormányfő visszavonta a népszavazásra vonatkozó tervét, s a hírügynökségek is így értelmezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.