Az Athénhoz intézett francia–német üzenet a görög referendumot illetően megkönnyítette a görög politikai osztály „tudatra ébredését”, s amennyiben „az megerősítést nyer, mindenki üdvözölni fogja” a fejleményeket – mondta Cannes-ban csütörtök esti sajtótájékoztatóján a francia elnök.
Nicolas Sarkozy megerősítette, hogy a világ 19 legfejlettebb gazdaságú, illetve vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport, a G20-ak délután kezdődött csúcstalálkozóján eddig elsősorban a görög válság fejleményeit vitatták meg a részt vevő politikusok.
„Fontos, hogy gyorsan megszülessen az igen”
Elsősorban tetteket és nem bejelentéseket vár Görögországtól a német kancellár „Számunkra a tettek számítanak” – fogalmazott csütörtök este Angela Merkel Cannes-ban. Hozzátette: „az a fontos, hogy gyorsan megszülessen egy „igen” az október 27-i döntésekre (a Görögország megmentését célzó európai csomagról)”. A német kancellár arra reagált, hogy Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő a hírek szerint kész visszavonni a mentőcsomagról kiírandó népszavazás tervét.
„Görögország azt kockáztatja, hogy elveszíti az eurót”
Görögország számára az a feladat, hogy jóváhagyja az Európai Unió október 27-én elfogadott válságellenes tervét, ellenkező esetben az euróövezetből való kiválást kockáztatja – hangoztatta a kormánypárt (Paszok) parlamenti frakciója előtt mondott csütörtöki beszédében a miniszterelnök.
„A terv népszavazás útján történő elutasítása, választások rendezése vagy a terv támogatóinak kisebbségben maradása (a parlamentben) azt jelentené,hogy kiválunk az eurózónából” – figyelmeztette a frakció tagjait Jeórjiosz Papandreu. Beszédében „katasztrofális alternatívának” nevezte előre hozott választások kiírását. Ismételten leszögezte: amennyiben Görögország nem teljesíti kötelezettségeit, azt kockáztatja, hogy elveszíti az eurót. Ennek megakadályozása érdekében „stabil frakcióra és stabil kormányra” van szükség, hogy biztos jövőbe vezessék az országot.
A miniszterelnök jelezte: tárgyalni fog a konzervatív ellenzékkel, amely vállalta, hogy megszavazza az EU-tervet, egyúttal viszont ragaszkodik a népszavazás lemondásához és egy átmeneti kormány létrehozásához. Utóbbi mintegy előjátéka lenne az előre hozott parlamenti választásoknak.
A pénzügyminiszter a Paszok-frakció előtt mondott beszédében felszólította a kormányt, hogy kategorikusan és teljesen egyértelműen zárja ki népszavazás kiírását, és tegyen meg mindent a csomagterv megvalósításáért. Evangelosz Venizelosz szerint a 300 tagú törvényhozásban legalább 180 képviselőnek kell támogatnia a tervet. Görögországnak még december 15. előtt szüksége van a pénzügyi mentőöv újabb részletének az átutalására – hangoztatta.
Papandreu a csütörtöki kormányülésen arról beszélt, hogy nincs szükség referendumra, ha az ellenzék támogatja a megszorítócsomagot. Szavait két, a kormányfőhöz közel álló tisztségviselő úgy foglalta össze, hogy a görög kormányfő visszavonta a népszavazásra vonatkozó tervét, s a hírügynökségek is így értelmezték.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben