Hawaiin beszélték meg a világ dolgait

Az európai rakétavédelem telepítésének washingtoni tervei kapcsán az orosz és az amerikai álláspont „nagyon távol áll egymástól”, de Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök megállapodott abban, hogy „folytatni fogják a lehetséges megoldások keresését”.

LM
2011. 11. 13. 7:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A görög és az olasz kormányváltásokat is üdvözölte az amerikai elnök. Barack Obama az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés kétnapos csúcstalálkozóján „jó hírnek” nevezte a görög kabinet cseréjét és a várható olasz váltást, amelyek szerinte segíthetik a világ pénzpiacainak megnyugtatását.

Erről Medvegyev beszélt szombaton újságíróknak Obamával megtartott találkozója után, amelyre a Hawaii-szigetek fővárosában megnyílt Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos csúcstalálkozója keretében került sor. Mint hangsúlyozta, meggyőződése, hogy a tárgyalások sikerre fognak vezetni. „Az utóbbi években olyan kérdésekben sikerült haladást elérnünk, amelyekben évtizedekig nem volt megfigyelhető előrelépés” – mondta az orosz elnök a hadászati támadó fegyverzetről (START) kötött szerződést hozva fel példának. „Amennyiben hasonló erőfeszítéseket teszünk a rakétaelhárító rendszerek kérdésében, meggyőződésem, hogy eredményre jutunk” – hangsúlyozta Medvegyev.

A megbeszélést zárt ajtók mögött tartották a Hale Koa (A harcos háza) honolului szállodában, a sajtót a tárgyalások befejezését követően tájékoztatták az elnökök találkozójáról.

Irán, Szíria és Afganisztán

Obama a sajtónak nyilatkozva a találkozó után azt emelte ki, hogy Medvegyevvel megerősítették törekvésüket „közös válasz kidolgozására az iráni vezetés álláspontjára, s egyben erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy Iránt nemzetközileg vállalt kötelezettségei betartására szólítsák fel”. Az amerikai elnök szerint a megbeszélésen érintették a szíriai helyzetet, továbbá az afganisztáni és közel-keleti problematikát is. „Ma az országaink számára kölcsönösen érdeklődésre számot tartó biztonsági kérdéseket vitattunk meg” – mondta Obama.

Az amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy a kongresszus a következő hetekben-hónapokban konzultációkat kezd az úgynevezett Jackson–Vanik törvénykiegészítés eltörlésének kérdéséről, ami „lehetővé teszi majd azoknak a lehetőségeknek a kiaknázását, amelyek Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásával nyílnak meg”. (Az 1974-ben elfogadott, máig érvényben lévő, de egyre ritkábban alkalmazott Jackson–Vanik kiegészítés megtagadja a legnagyobb kedvezmény elvét – vagyis a vámtarifa-kedvezményt – az emberi jognak tekintett kivándorlást korlátozó, nem piacgazdasági rendszerben működő országoktól.

Medvegyev válaszul méltatta az Obama-kormányzat döntő mértékű hozzájárulását az orosz WTO-csatlakozás ügyében. „Ilyen segítséget egyetlen más amerikai kormányzat nem nyújtott ebben a folyamatban, s valószínűleg ezért nem léphetet be Oroszország a WTO-ba 1993 óta” – mondta az orosz elnök.

Dmitrij Medvegyev a találkozó után meggyőződését fejezte ki, hogy a Barack Obama kormányzatával kialakított bizalmi viszony lehetővé teszi a két ország számára az összes időszerű probléma megoldását. „Csakis a bizalom megléte mellett lehet a bonyolult problémák megoldására vállalkozni” – fűzte hozzá az orosz vezető.

Helyi idő szerint szombat este még egyszer találkozik majd az orosz és az amerikai elnök: Barack Obama díszvacsorát ad az APEC-csúcs első munkanapjának végén a részt vevő állami vezetők tiszteletére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.