Amerikai politikusok és katonai vezetők előszeretettel hirdetik az al-Kaida végét, és ez nem is csupán propaganda: a hagyományosan erős pakisztáni szárnyat a robotrepülős légicsapások jelentősen megtizedelték, ráadásul a szervezet láthatóan nem tért még magához az Oszama bin Laden és Anvar al-Avlaki elvesztése által okozott csapástól. Az iraki szárny sem olyan erős már, mint öt éve: az amerikai és törzsi csapatok 2007-ben jelentősen visszavetették őket.
A csoport a korábbi kudarcokból tanulva azonban most új, egyelőre hatékonynak látszó stratégiát követ, mondják az elemzők. A terrorszervezet immár nem próbál meg összefüggő területet elfoglalni, inkább elszórt csapásokat hajt végre védtelen célpontok ellen, kihasználva például az amerikai kísérő és tűzerő nélkül maradt iraki biztonsági erők gyengeségeit. Jeffrey Buchanan vezérőrnagy, az országban állomásozó amerikai katonaság vezető szóvivője szerint a csoport körülbelül 200 harcos erejére és további 600-800 „támogatóra” számíthat, ezek nagy része nehéz körülmények közt élő fiatal iraki – ez a csoport jelenti a legkönnyebb prédát a toborzók számára. A hálózat hetente mintegy harminc kisebb támadást hajt végre, havonta pedig legalább egy nagyobb akciót.
Több magas rangú katonai vezető a szervezet megerősödésétől tart. Az amerikaiak távozása felbátoríthatja a főként szunnita terroristákat, ha pedig a síiták elleni támadásokkal sikerül kiélezniük a vallási ellentéteket – ahogy azt a nyár végén huszonkét zarándok kivégzésével már majdnem sikerült elérniük –, annak beláthatatlan következményei lehetnek. „Mindig összerezzenek, ha valaki nagyhangúan arról beszél, hogy az al-Kaida az utolsókat rúgja – fogalmazott Buchanan. – Azt hiszem, ahhoz, hogy ez a kijelentés megfeleljen a valóságnak, még rengeteg időnek kell eltelnie.”
(The New York Times, nytimes.com)

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított