Iszonyatos mennyiségű pénzre lenne szükségük

Olaszországnak a kormány élén bekövetkezett váltás ellenére is minden bizonnyal külső pénzügyi segítségre lesz szüksége.

PR
2011. 11. 13. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden jel szerint Giorgio Napolitano államfő a terveknek megfelelően estére lezárja a parlamenti pártokkal való egyeztetést a Mario Monti vezette olasz kormány megalakításáról, ezt követően pedig az elnöki palotában felkéri a volt EU-biztost az új kormány megalakítására. Napolitano ezekben az órákban – a szenátus és a képviselőház elnöke után – a római parlament tizenöt pártjának a delegációját fogadja, amelyekkel egyenként maximum háromnegyed órát tárgyal. Tervei szerint este hat órára véget ér a konzultáció, ezután az államfői palotába kéreti Mario Montit, és felkéri az új kormány megalakítására. „Rekordsebességű válságkezelés a más tempóhoz szokott olasz belpolitikában. A parlament két nap alatt megszavazta a költségvetést, az államfő egy nap alatt választ kap a pártoktól. Napolitano tekintélyével és emberfeletti erővel igyekszik hétfőre új kormányt adni Itáliának” – jegyezte meg az olasz sajtó.

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai szerint az irányadó tízéves olasz kormánykötvény jelenlegi, 7 százalék körüli hozama „egyszerűen fenntarthatatlan”, mivel e hozamszint – ha addig nem csökken – az olasz kormányadósság kamatköltségét 2015 végéig az éves olasz hazai össztermék (GDP) 4 százalékának megfelelő mértékben emelné az olasz kormány által erre az időszakra korábban várt kamatköltséghez képest. Ráadásul az olasz gazdaság teljesítménye a következő két évben várhatóan visszaesik, így a GDP-értékhez mért olasz államadósság-ráta 2013-ig akár 130 százalékra is emelkedhet – jósolták a Capital Economics londoni elemzői.

Honnan jön a segítség?

A ház szerint mindez arra vall, hogy Olaszországnak külső pénzügyi segítségre lesz szüksége, de „rendkívül bizonytalan”, hogy e segítség honnan jön majd. A cég londoni elemzői szerint „politikailag elfogadhatatlan lenne”, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nyújtana segítséget „egy ilyen gazdag országnak”. Az euróövezeti jegybank (EKB) elvileg korlátlan mennyiségű olasz kormánykötvényt vásárolhatna, de függetlenségét féltve „vehemensen ellenzi” ezt a megoldást, és a német kormány erőteljesen támogatja ezt az EKB-álláspontot – fejtegetik elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői. A ház szerint így csak az a lehetőség marad, hogy a központi euróövezeti kormányok állják a pénzügyi segítség terhét az EFSF-en keresztül, ám az EFSF rendelkezésére álló források jelenleg „rettentő mértékben elégtelenek”.

A Capital Economics becslése szerint Olaszországnak 700 milliárd euró körüli külső pénzügyi segítségre lenne szüksége, jóllehet az EFSF jelenlegi névleges kapacitása 440 milliárd euró, ráadásul a Görögországnak, Írországnak és Portugáliának eddig jóváhagyott támogatások nyomán ebből is már csak hozzávetőleg 250 milliárd euró mozgósítható. A ház szerint ebben a helyzetben gyakorlatilag biztos, hogy a magánszektornak valamilyen mértékben szerepet kell majd vállalnia Olaszország kisegítésében. A Capital Economics számításai szerint ha az olasz államadósság külföldi befektetőit 25 százalékos leírásra kényszerítik, e befektetői kör veszteségei elérnék a 250 milliárd eurót, ami az egész világgazdaság éves GDP-értékének fél százalékát tenné ki. Az olasz magánszektor adósságainak figyelembevételével azonban még ennél is „sokkal riasztóbb” számok jönnek ki: csak a francia bankok például az éves francia GDP-érték 15 százalékának megfelelő olasz adósságot tartanak portfólióikban.

Összeomolhat az euróövezet

Olaszország törlesztésképtelenné válása – még ha ez „rendezett” körülmények közepette következik is be – valószínűleg súlyosabb világgazdasági következményekkel járna, mint a Lehman Brothers amerikai nagybank három évvel ezelőtti összeomlása és az azt követő pénzügyi válság. A Capital Economics elemzői szerint ennek a forgatókönyvnek az egyik „bizonyosra vehető” következménye az euróövezet összeomlása lenne. A görög válság már rákényszerítette a döntéshozókat annak beismerésére, hogy lehetséges valamely tagország távozása az euróövezetből. Ha ez a tagország Olaszország – a harmadik legnagyobb eurógazdaság – lenne, az a valutauniót „felismerhetetlen” maradványok halmazává változtatná – vélekedtek a Capital Economics elemzői.

Képesek lesznek átütő erejű váltásra?

A JP Morgan bankcsoport közgazdászai azt emelték ki hétvégi elemzésükben, hogy Olaszország finanszírozási igényei 2012–2014 között meghaladják az 500 milliárd eurót, vagyis ezt nem lehet csak az EFSF-ből fedezni. A cég szerint még az EFSF bővítése is valószínűleg csak igen korlátozott mértékben növelné az eszköz tényleges kapacitását. A JP Morgan elemzőinek hétvégi előrejelzése szerint ebben a helyzetben a legvalószínűbbnek egy olyan terv összekovácsolása látszik, amelynek alapján Olaszország finanszírozási igényeinek zömét rövid távra – a következő 18 hónapra – nagyarányú IMF-tőkebevonással, a maradékot pedig a tőkepiacról, illetve privatizációs bevételekből fedeznék.

Ennek sikere is azonban attól függ, hogy Olaszország képes lesz-e átütő horderejű gazdaságpolitikai váltásra, amelynek része lenne állami vagyonértékesítés, szerkezeti reform, valamint vagyonadó bevezetése. A JP Morgan elemzői szerint azonban a görög kiigazítási program tapasztalataiból kiindulva „könnyű borúlátónak lenni” az olasz kilátásokkal kapcsolatban is. Olaszország hamarabb fenntarthatóvá tudná tenni adósságdinamikáját, mint Görögország, ám ha az olasz kormány akkor kezd hozzá a takarékossági program végrehajtásához, amikor az olasz gazdaság már recesszióban van, „nehéz lesz tartani az irányt” – vélekedtek hétvégi elemzésükben a JP Morgan londoni közgazdászai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.