A köztársasági elnök szerint továbbá azért is fontos, mert az elmúlt időben a térség politikai, gazdasági és biztonságpolitikai szempontból is felértékelődött. Az államfő vasárnap az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, Magyarországnak stratégiai érdeke, hogy jó kapcsolatokat ápoljon a régióval, hiszen itt óriási gáz- és olajkészletek vannak. Ugyan az elnöki látogatások gyakran szimbolikus jellegűek, ennek az útnak a jelentőségét azonban jól mutatja, hogy 23 vállalattól 37 üzletember is a delegációval tart, hogy üzleti kapcsolataikat építsék, ápolják a térség országaiban – fejtette ki a köztársasági elnök.
Schmitt Pál úgy fogalmazott, a látogatás történelmi és kulturális szempontból is fontos, hiszen az itt élők büszkék gyökereikre, azokat nagyon komolyan veszik. Ennek a szempontnak a hangsúlyozása sokkal kedvezőbb lehetőséget teremt a kapcsolatépítésre, mintha csak az üzleti érdekekre hivatkoznának – mutatott rá.
Schmitt Pál emlékeztetett, hogy Göncz Árpád akkori államfő 1997-ben ellátogatott Taskentbe, Azerbajdzsánban és Türkmenisztánban azonban eddig még nem járt magyar köztársasági elnök.
A látogatás alkalmával több gazdasági és külpolitikai egyezményt, együttműködési megállapodást kötnek, és az út remélhetőleg hozzájárul a kölcsönös bizalom megteremtéséhez Magyarország és a térség között – vélekedett.
Az államfő vezette delegáció tagja Nagy Róza, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára, Hidvéghi Balázs, a szaktárca helyettes államtitkára és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is.
Schmitt Pál vasárnap Taskentbe érkezését követően találkozott Savkat Mirzijajev üzbég miniszterelnökkel. A köztársasági elnök hétfőn kétoldalú megbeszélést folytat Iszlam Karimov üzbég államfővel, majd megkoszorúzza a Függetlenség és humanizmus emlékművét. Később találkozik Dilorom Tosmuhamedovával, az üzbég törvényhozó kamara elnökével, majd megtekinti a Timur Lenk-emlékmúzeumot is.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros