Martonyi Prágában tisztelgett Esterházy emléke előtt

Esterházy János, a szlovákiai magyarság egykori vezetőjének emléke előtt tisztelgett pénteken délután Prágában a magyar külügyminiszter.

WL
2011. 11. 04. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martonyi János, miután részt vett a visegrádi négyek és a nyugat-balkáni országok külügyminisztereinek találkozóján, felkereste a csehországi kommunizmus áldozatainak felújítás alatt lévő emlékhelyét a Motol köztemetőben, ahol virágokat helyezett el az emléktáblák előtt.

A megemlékezésen részt vett Dominik Duka prágai érsek és Nadezda Kavalírová, a csehországi volt politikai foglyok konföderációjának elnöke. Jelen volt Jan Janku, Esterházy rabtársa, Roberto Malfatti, Esterházy János unokája és Daniel Herman, a Totalitárius Rendszereket Kutató Intézet igazgatója is. Esterházy a mírovi börtönben hunyt el.

„Mi elsősorban azért tiszteljük Esterházy Jánost, mert a második világháború idején a zsidók deportálása ellen szavazott a szlovák parlamentben” – jelentette ki Kavalírová, aki beszédében ismertette, méltatta Esterházy életét és munkásságát. Hasonlóan szólt Josef Bryksről is, aki szintén emléktáblát kap a felújított emlékművön.

A kommunizmus áldozatainak emlékhelyét a kilencvenes évek közepén hozták létre azon a helyen, ahol 1954 óta tömegsír volt. Julius Mlcoch, a prágai temetkezési vállalat igazgatója az MTI tudósítójának azt mondta, hogy a kilencvenes évek elejéig mintegy 3000 személy hamvait helyezték a hosszú évekig jeltelen tömegsírba.

1965-ben ide szórták azon volt politikai foglyok hamvait is, akiknek urnáját addig a prágai Pankrác börtönben őrizték. Az emlékhelyet most felújítják, az új emlékműre két emléktábla kerül: Esterházy Jánosé és Josef Bryksé. Esterházy a börtönben elhunyt politikai foglyok, Bryks a munkatáborokban elhunytak nevében kap emléktáblát.

„Fejet hajtunk mindkét férfi előtt. Megérdemlik” – mondta Dominik Duka. Esterházyról szólva megjegyezte: mindvégig hű maradt történelmi nevéhez és keresztény hitéhez. „Mindig azon volt, hogy az igazság, az emberi méltóság és a szabadság oldalán legyen” – hangsúlyozta a prágai érsek, aki beszéde végén latinul elmondta a Miatyánkot.

A felújított emlékhelyet a tervek szerint november 14-én avatják fel – értesült az MTI tudósítója.

Esterházy János (1901–1957) a két világháború közötti időszakban, majd a második világháború idején következetesen küzdött a szlovákiai magyarok megmaradásáért és jogaiért. A második világháborúban a szlovák parlament egyetlen magyar képviselőjeként egyedül szavazott az akkori fasiszta szlovák állam törvényhozásában a zsidók deportálása ellen. Ennek ellenére a háború után háborús bűnösnek nyilvánították és halálra ítélték. Később az ítéletet életfogytiglani börtönre változtatták. Esterházy 1957-ben hunyt el a morvaországi Mírovban, hamvai a Motol temető közös sírjában nyugszanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.