Mint ismert, radikális iráni diákok hatoltak be kedden Teheránban két brit követségi épületbe tiltakozásul amiatt, hogy London büntetőintézkedéseket rendelt el Teherán ellen ez utóbbi atomprogramja miatt. A brit, az olasz és a francia diplomácia élesen elítélte a történteket.
Nagy-Britannia kimenekíti diplomatáit az iráni fővárosból, miután iráni radikális diákok megtámadták teheráni képviseletét – közölte szerdán a brit külügyminisztérium.
A tárca szóvivője – az Iránban lévő diplomáciai források értesüléseit megerősítve – elmondta, hogy az előző napon történtek miatt és annak érdekében, hogy szavatolják a követség személyzetének biztonságát, folyamatban van munkatársaik evakuálása Teheránból.
Nyugati diplomáciai források elmondták, hogy a brit diplomaták első csoportja szerda délelőtt a teheráni repülőtéren felszállt egy Dubajba induló gépre. A képviselet többi alkalmazottja a nap folyamán követi őket.
Clinton és Ban Ki Mun is elítélte
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is elítélte szerdán az iszlamista tüntetők előző napi támadását a teheráni brit nagykövetség ellen. A két politikus egy nemzetközi fejlesztési konferencián vett részt a dél-koreai Puszanban. Clinton nyilatkozatában követelte, hogy Irán védje meg az országában szolgálatot teljesítő külföldi diplomatákat és a diplomáciai testület vagyonát. Ban Ki Mun a történtekről Andrew Mitchell-lel, a nemzetközi fejlesztések brit miniszterével beszélt. Kijelentette, hogy a támadás sokkolta és felháborította.
Németország hazarendelte teheráni nagykövetét – jelentette be szerdán délután a berlini külügyminisztérium.
Az intézkedés hátterében a teheráni brit nagykövetség, valamint a brit és a német iskola ellen kedden végrehajtott támadások állnak.
Szerdán Guido Westerwelle külügyminiszter bekérette Teherán berlini nagykövetét, akinek egy államtitkár az értésére adta: a nagykövetség és a többi létesítmény megrohamozása a nemzetközi jog durva megsértését jelenti. Németország a lehető legélesebben elítéli a történteket. Emily Haber államtitkár egyúttal rámutatott: a történtek nem először vonják kétségbe az iráni vezetés készségét arra, hogy tiszteletben tartsa a nemzetközi jogot.
Megvédte a diákokat
Megvédte a teheráni brit képviseletet lerohanó radikális diákokat szerdán Ali Laridzsáni, az iráni parlament (medzslisz) elnöke, aki szerint a támadást a brit parancsuralmi politika iránti düh váltotta ki. Laridzsáninak a törvényhozásban mondott szavait az iráni televízió idézte.
A politikus egy felszólalásában hangoztatta, hogy a teheráni brit nagykövetség előtt tüntető diákokat a londoni kormány magatartása háborította fel, és ennek során egyesek behatoltak a képviseletre. Dühüket Nagy-Britanniának az Iránban folytatott több évtizedes parancsuralmi politikája váltotta ki.
Bezárták Irán londoni nagykövetségét
A brit kormány elrendelte Irán londoni nagykövetségének azonnali bezárását, és kiutasította az összes iráni diplomatát az országból – közölte szerdán a brit külügyminiszter, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy nem a diplomáciai kapcsolatok teljes megszakításáról van szó.
William Hague a brit parlamentben tett soron kívüli nyilatkozatában közölte azt is, hogy Nagy-Britannia szintén bezárta teheráni nagykövetségét, amelyet előző nap több száz diák elfoglalt és feldúlt. Hague az alsóházi nyilatkozatban bejelentette, hogy Irán teljes londoni diplomáciai személyzetének 48 órán belül el kell hagynia az Egyesült Királyságot.
A brit külügyminiszter kijelentette ugyanakkor, hogy az intézkedés nem jelenti Nagy-Britannia és Irán diplomáciai viszonyának teljes megszakítását; a kétoldalú kapcsolatok „lehetséges legalacsonyabb szintre csökkentéséről” van szó. Hague szerint brit és iráni diplomaták kapcsolatban maradnak, például az iráni nukleáris fejlesztési programról folyó tárgyalások keretében.