Mi lesz, ha nem sikerül elnököt választani?

A közelgő elnökválasztás alakulása alapvetően befolyásolhatja Moldova jövőbeni sorsát.

Kovács András
2011. 11. 15. 20:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2009-es áprilisi választásokat követően a fiatalok az utcára mentek a kommunista párt visszaélései miatt, amellyel kezdetét vette a változás – mondta el Andrei Popov, Moldova külügyminiszter-helyettese. Akkor a kommunista pártnak nem sikerült megszereznie az elnök megválasztásához szükséges háromötödös többséget, így újabb választás következett.

A 2009 júliusi megmérettetésen az uniós integrációt pártoló erők kerületek hatalomra, amelyek többek között megakadályozták a gazdasági összeomlást – tette hozzá. A politikus beszámolt arról, hogy hatalomra kerülésüket megelőzően a kommunisták 50 százalékkal emelték a közszféra béreit, amit a gazdasági válság miatt rögtön vissza kellett vonni. A gazdasági szanálással mostanra sikerült két százalékra csökkenteni az ország költségvetési hiányát – mutatott rá.

Rendezték a térségi viszonyokat

A külügyminiszter-helyettes emlékeztetett arra, hogy a kommunista kormányzat korábban semmilyen civil-szakmai szereplő véleményét nem vette figyelembe, amin szintén változtattak. Nagy eredménynek nevezte, hogy rengeteg ellentétes vélemény jelent meg az utóbbi két évben a közéletben, ami a demokratikus fejlődés egyik eredménye.

A gazdasági stabilizáció és a demokratizálódás mellett a világ felé nyitás volt a koalíció egyik nagy érdeme – hangsúlyozta Popov. Ezt azt jelentette, hogy egy időben normalizálták a viszonyt Ukrajnával és Romániával, ami korábban szintén nem volt kedvezőnek mondható. Szerinte mindenképpen ki kell használnia országának azt az előnyt, hogy Románia az unió hivatalos tagja, és így Moldova saját anyanyelven veheti majd át a közösségi jogot.

Bizonyos szempontból jó az elvándorlás

A közelgő elnökválasztásról elmondta, hogy annak megválasztásához 61 képviselő szükséges, amit az elmúlt években nem sikerült biztosítani, mivel a kommunisták megakadályozták a kompromisszum létrejöttét. Az elmúlt hetekben három kommunista párti képviselő kilépett a frakcióból, így elérhető közelségbe került a sikeres választás – tette hozzá.

Popov nagy problémának nevezte a pártok közötti bizalmatlanságot ebben a kérdésben, és bízik benne, sikerül megoldást találni. „Ha nem sikerül új elnököt választani, akkor előre hozott voksolásra kerül sor, amelynek a kimenetele kiszámíthatatlan.”

Szólt arról, hogy Moldovára etnikai sokszínűsége ellenére nem jellemzőek a nemzetiségi ellentétek. Rámutatott arra is, hogy a rossz gazdasági helyzet miatt sokan hagyták el az országot, nagy részük Olaszországban és Portugáliában talált munkát. Egyrészről rossz, hogy ennyi aktív korú elhagyta az országot, de abból a szempontból jó, hogy így megismerhetik az Európai Uniót – hangsúlyozta Popov.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.