A konzervatív politikus William Gladstone egyik beszédének méltatásával vezette be mondandóját. A viktoriánus kori államférfi „utalt Periklészre és Virgiliusra, részletesen beszélt a kor fontos külpolitikai kérdéseiről, és megemlítette pártja hat legfőbb elvét” – mindezt nem a parlament urai, hanem egy csapat föld nélküli mezőgazdasági munkás előtt. Gove szerint sajnálatos, hogy a nagyközönség ma már inkább fogékony „az olcsó szenzációra”, mint a magvas gondolatokra, ehhez ugyanakkor a politikusok műveltsége és hozzáállása is hozzájárult.
Egy megoldás van a műveltség vészes iramban folyó leértékelődésére: vissza kell térni a liberális útról a klasszikus oktatás értékeihez – komolyabban venni az irodalomtanítást, hangsúlyt fektetni a tudományos érvelésre és a nyelvi tanulmányokra. Gove egy londoni akadémiát (ezek Nagy-Britanniában speciális helyzetű, államilag és magánpénzből is fenntartott iskolák) említett, mely teljesítmény szerint rangsorolja a diákokat: ez a gyakorlat szöges ellentétben áll a liberálisok laza értékelési stratégiájával.
Ennek jegyében minden egyes angol iskola hamarosan kap egy példányt a négyszázadik évfordulóját ünneplő King James-féle Bibliából, mivel az „szépséges tárgy, ráadásul hihetetlenül fontos történelmi emlék, az angol nyelv és kultúra alapvető formálója”. Szekuláris csoportok szerint az egész, majdnem 400 ezer fontba kerülő projekt pazarlás, mivel az iskoláknak így is elég Bibliájuk van – az állam jobban tenné, ha A fajok eredetével ajándékozná meg az oktatási intézményeket.
(The Guardian, guardian.co.uk)

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront