Az EU a gazdasági válság hatására az idén vezette be az emelt szintű együttműködést, az úgynevezett európai szemesztert, amelynek jövőre már kulcstényezői lesznek az új jogszabályok is – ez utóbbiak növelik egyebek között a pénzügyi fegyelmet az uniós tagországokban, illetve jóval szorosabbá teszik a gazdasági koordinációt is, elmerészkedve egészen a nemzeti költségvetések befolyásolásáig.
A brüsszeli tanácskozás két kulcsszónoka – a jelenlegi EU-elnök Lengyelország pénzügyminisztere, Jacek Vincent-Rostowski és Olli Rehn pénzügyi biztos – méltatta a nemzeti törvényhozások és az Európai Parlament szerepét az új típusú együttműködés ellenőrzésében.
Rehn bejelentette azt is, hogy a folyamat egyik első tanulságaként a jövő évi általános célkitűzéseket tartalmazó éves növekedési iránymutatást az Európai Bizottság nem év elején, hanem már jóval korábban, még ebben a hónapban összeállítja és nyilvánosságra hozza.
Az első európai szemeszter nagyobbik része magyar elnökség alatt zajlott. Az uniós tagállamok ennek keretében minden eddiginél jobban összehangolták rövidebb távú gazdasági céljaikat és tevékenységüket, beleértve jövő évi költségvetési terveik előzetes koordinálását is.
Az európai szemeszter a nemzetközi gazdasági válságra adott egyik fontos uniós válasz. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter – az első félév soros pénzügyi tanácselnöke – a félévet lezáró európai parlamenti beszámolójában történelmi jelentőségű európai uniós reformnak minősítette a szemeszter létrehozását.
A mostani brüsszeli tanácskozáson Rehn emlékeztetett arra, hogy a változások közé tartozik az úgynevezett országspecifikus gazdasági és munkaügyi ajánlások kidolgozása is. Ezeket a tagországok közösen fogadják el, majd be kell dolgozniuk nemzeti gazdaságpolitikájukba. A végrehajtást az Európai Bizottság ellenőrzi, de fontos szerep jut a parlamenteknek is. Már csak azért is – tette hozzá Rehn –, mert nem minden tagállam fogadta egyforma elégedettséggel az első ajánlásokat, amelyeket helyenként a függetlenség csorbításaként értékeltek.
A biztos megismételte, hogy a végrehajtó testület „az első naptól kezdve” alkalmazni fogja az új jogszabályok adta lehetőségeket, amint azok életbe lépnek. Az új lehetőségek között új szankciók is helyet kaptak, és növekedett az adósságfigyelés szerepe.
Rostowski kiemelte, hogy a gazdasági együttműködés erősítésére nagy szükség van, mert a jelenlegi helyzet azzal fenyeget, hogy az adósságválság bankkrízissel bonyolódik, és egyfajta negatív spirál indul el, amely tovább rontja az adóssághelyzetet.
Rehn megerősítette, hogy – amint azt a legutóbbi euróövezeti csúcsértekezleten már José Manuel Durao Barroso elnök is jelezte – a bizottság heteken belül új javaslatokat tesz az együttműködés fokozására.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor