Tovább szigorítanak a hatóságok a külföldiekkel szembeni fellépésükön – olvasható Stefan Schürer Zéró tolerancia a külföldi szociális segélyezettekkel szemben című cikkében. A nyilvánosság figyelmét jórészt elkerülve egyes kantonok elkezdték megtagadni a szociális segélyt igénylő külföldiek tartózkodási engedélyének meghosszabbítását.
Az egyik érintett egy török nő, akinek esetét a menekülteket és külföldi jogot megfigyelő hivatal dokumentálta. A nő 2006-ban Svájcba utazott, ahol hozzáment egy török férfihoz, 2010-ben pedig megszületett közös gyermekük. Röviddel a leány megszületése után a nő elhagyta a közös lakást, ahol a férj folyamatosan verte. Ezt követte a válás, 2011-ben a zürichi bevándorlási hivatal az anya és lánya kiutasításáról döntött, arra hivatkozva, hogy folyamatosan szociális segélyt vettek igénybe.
Az eset nem számít egyedinek. „A hatóságok mostanában szisztematikusan fellépnek a külföldi segélyezettek ellen” – nyilatkozta Bernard Jüsi, a külföldiekre szakosodott ügyvéd. Karin Keller-Sutter, a St. Gallen-i kormány tagja szerint csak az ő kantonjukban évente 90 ilyen eset adódik. Zürich kanton nem készít statisztikát a kiutasítási indokokról, ezért ott senki sem képes megbízható számokkal szolgálni. De a tendencia emelkedik, ami miatt új személyzetet vettek fel – közölte a migrációs hivatal.
Hasonlónak látja a helyzetet David Keller, a kantonok migrációs hivatalai egyesületének vezetője (VKM) Schwyz kantonban. „Schwyzben a hatóságoknak most már elegendő erőforrás áll rendelkezésére, hogy a szigorú gyakorlatot átültessék a mindennapokba.” Emiatt a felülvizsgált külföldiek száma megemelkedett. Számos kanton gyakorlatilag áttért a zéró tolerancia politikájára. Zürich kantonban a tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldinél a kiutasítási küszöb 25 ezer franknál, a letelepedési engedélyesnél ez 40 ezer franknál húzódik.
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét