Olyan helyzetbe kerülhetnek, amelyből nincs kiút

Borisz Tadics szerb elnök kedden azzal a felhívással fordult az észak-koszovói szerbek politikai vezetőihez, hogy a helyi lakosság távolítsa el az úttorlaszokat.

BL
2011. 11. 29. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A barikádok nem szolgálják a szerb nemzeti érdekek védelmét Koszovóban, sőt veszélyeztetik azokat” – fogalmazott a szerb államfő keddi, belgrádi nyilatkozatában. Tadics egyúttal arra kérte a nemzetközi békefenntartókat (KFOR), hogy ne kezdjenek akciót az útakadályok eltávolításáért. „Felszólítom a KFOR képviselőit, hogy állítsák le a barikádok eltávolítására irányuló akcióikat, mert ezzel veszélybe sodorják a polgárok életét és súlyos kockázatokat teremtenek. Azt várom el, hogy az elkövetkező időszakban legyenek maximálisan tartózkodóak és kezdjenek tárgyalásokat a szerbek politikai képviselőivel” – jelentette ki Borisz Tadics a szerb elnöki palotában elhangzott nyilatkozatában.

Az észak-koszovói szerbeknek a következőt üzente: „Felszólítom a szerbek politikai képviselőit, hogy tegyenek meg mindent a barikádok eltávolításáért, mert azok veszélyeztetik a polgárok életét, és nem szolgálják egyetlenegy nemzeti érdek megvédelmezését sem. Ellenkezőleg, olyan helyzetbe hoznak bennünket, amelyben elveszítjük minden lehetőségét annak, hogy megvédjük alapvető nemzeti érdekeinket, úgy Észak-Koszovóban, mint a nemzetközi politikai színtéren.”

Tadics szerint az észak-koszovói úttorlaszokkal csak „tovább provokálják a KFOR-t, miáltal mindenki bűvös körben találta magát, amelyből nincs kiút és ez csak a szélsőségesek malmára hajtja a vizet”. Az észak-koszovói községi elöljáróknak „nagyobb a felelősségük, mint ahányan rájuk szavaztak, mert Koszovó északi részén nemzetközi viszály alakult ki”. A szerbek képviselőinek „ésszerűen kell kezelniük a helyzetet és nem pártérdekektől vezérelve”.
„A helyzetet nem szabad úgy értelmezniük, mint életre-halálra menő nemzeti harcot, amelyben ők valamilyen nemzeti hős szerepét játsszák, mert ez egy veszélyes helyzet” – nyilatkozta Tadics, hozzátéve: „Valahányszor elharapózik az erőszak, mindannyiszor veszélyeztetettebbé válik a szerb nemzeti érdek védelme Koszovóban, mert Szerbiának nem áll módjában érdekeit állami eszközökkel megvédelmeznie.”

„A koszovói kérdést csak párbeszéddel lehet megoldani és mindenkinek arra kell törekednie, hogy lehetővé váljék a dialógus zavartalan folytatása” – mondta Tadics. A legújabb észak-koszovói fejlemények „lerontják Szerbia hitelességét és lehetőségeit, hogy nemzeti érdekeinek védelmére keljen” – jelentette ki, hozzátéve: az észak-koszovói események miatt „Szerbia ma távolabb került az uniós tagjelölti státusz elnyerésétől”.

Tadics szerint sokaknak nincs ínyére, hogy Szerbia elnyerje a tagjelölti státuszt: „Vannak közöttük uniós államok, amelyek már belefáradtak a bővítésbe, vannak bűnözői körök és olyan pártok, továbbá politikai szélsőségesek, akiknek nem áll érdekében a jelenlegi szerb kormány sikere. Gondolok itt azokra is, akik azt hiszik, hogy a hazafiasságot erőszakkal kell bizonyítani, mint ahogyan az történt az 1990-es években” – mondta. „Az ellenérdekeltek között van Pristina is, amely a tárgyalások révén szeretné kieszközölni Koszovó függetlenségének jelképes elismerését” – hangsúlyozta belgrádi nyilatkozatában Borisz Tadics szerb elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.