Párizsban is tisztelegtek az 56-os mártírok előtt

Az 1956-os magyar forradalom az összeurópai identitás és az európai integráció egyik alapkövévé, olyan kulturális örökséggé vált, amelynek köszönhetően az 1956-os magyar emigráció tagjai egyszerre lehetnek magyarok és franciák, azaz európaiak – hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára pénteken a párizsi Pere Lachaise temetőben, az 1956-os forradalom mártírjainak jelképes síremlékénél elmondott ünnepi beszédében.

WL
2011. 11. 04. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1956-os Magyar Forradalom Francia–Magyar Emlékbizottsága szervezésében a forradalom és szabadságharc leverésének 55. évfordulóján tartott megemlékezésen a magyar kormány nevében az államtitkár arról beszélt, hogy Nagy Imre mártír miniszterelnök jelképes síremléke annak a szimbóluma, hogy Franciaország befogadta a „nagy magyart és nagy európait”. Ha nem is fizikai valóságában, de azon a személyes történeten keresztül, amelyet ő képvisel Magyarországról és a XX. század európai történelméről – tette hozzá.

Az államtitkár Albert Camus szavait idézve emlékeztetett arra, hogy 1956 „királyi örökséget” hagyott Európára, a szabadságot, amely „a történelemben időnként átveszi a kezdeményezést és visszaszerzi az őt megillető helyet”.
A külhoni magyarság és anyaország 21 évvel a rendszerváltás és 55 évvel az októberi forradalom után pedig egymást erősíti és gazdagítja – hangsúlyozta Győri Enikő.

A nemzeti gyásznapon csaknem ötvenen helyezték el a megemlékezés virágait a forradalom leverésének évfordulóján tartott ünnepségen, amelyen a külképviselet, az emigráns magyar szervezetek és a Magyar Katolikus Misszió képviselői mellett megjelent Méray Tibor is.

A Párizsban élő író-újságíró kezdeményezésére állította fel az Emberi Jogok Magyar Ligája az 1956-os forradalom mártírjainak ünnepélyes újratemetése előtt egy évvel, 1988. június 16-án Nagy Imre egykori miniszterelnök és a kivégzett magyar mártírok jelképes síremlékét. Azóta minden évben tartanak megemlékezést a francia főváros egyik leghíresebb temetőjének 44-es parcellájában. Az akkor még temetetlen halottak jelképes nyughelyéül szolgáló sírhelyet Párizs egykori polgármestere, Jacques Chirac későbbi államfő bocsátotta ingyen a magyar demokratikus emigráció rendelkezésére. A síremléket Rajk László tervezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.