Röplapokon figyelmeztetett a rendőrség

Jórészt békésen zajlott le a szerdai londoni diáktüntetés, amelyet az emelkedő egyetemi tandíjak és a szociális juttatások lefaragása elleni tiltakozásul hirdettek meg a szervezők.

PR
2011. 11. 09. 20:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megmozdulást, amelyen a rendőrség becslése szerint kétezren vettek részt, hatalmas rendőri készültség előzte meg és kísérte. A demonstráció rendjére lovas egységekkel megerősített, négyezer fős rendőri alakulat ügyelt, vagyis a kivezényelt rendőrök száma kétszeresen haladta meg a tüntetőkét. A szervezők előzőleg tízezer fős részvételre számítottak. A Scotland Yard ezúttal semmit nem bízott a véletlenre. Tavaly decemberben egy hasonló diáktüntetés az utóbbi évek egyik legsúlyosabb zavargásába torkollt – a tüntetők még Károly brit trónörökös és felesége autóját is megtámadták –, és akkor a rendőrséget az a vád érte, hogy nem vonultatott fel elégséges erőt a randalírozók megfékezésére.

Szerdán a londoni egyetemi negyedből a City felé vonuló tömeget minden oldalról szoros rendőri gyűrű fogta körbe. A rendőrség még a tüntetés kezdete előtt határozott megfogalmazású röplapokat osztott ki a demonstrálóknak, figyelmeztetve őket arra, hogy a legkisebb rendbontásra is azonnal erő alkalmazása és őrizetbe vétel lesz a válasz. A figyelmeztető röplap szerint az is rendbontásnak számított, ha a diákok egy nagyobb csoportja letér az előre egyeztetett és engedélyezett útvonalról. Erre egyetlen helyszínen volt példa: a Trafalgar téren, Nelson tengernagy híres szobrának tövében néhány tucatnyian sátrakat vertek fel és megpróbáltak letáborozni, de a rendfenntartó alakulatok gyorsan felszámolták az alkalmi tábort, és húsz személyt őrizetbe vettek.

A Scotland Yard előre közölte azt is, hogy – Nagy-Britanniában most először – a tüntetés rendjére ügyelő karhatalmi erők egy része elvi felhatalmazást kapott gumilövedékek bevetésére. Ezzel az eszközzel azonban csak kis számú, külön kiképzett rendőrt szereltek fel, és ők sem kísérték közvetlenül a London utcáin vonuló tömeget, hanem csak készenlétben álltak a kijelölt rendőrőrsökön.

A brit rendőrség Angliában, Walesben és Skóciában még soha nem alkalmazott tömegoszlatásra gumilövedéket. A Nagy-Britanniához nem tartozó, de vele együtt – a brit korona fennhatósága alatt – az Egyesült Királyságot alkotó Észak-Írországban azonban a szektariánus villongások évtizedeiben rendszeresen használtak gumilövedékeket a zavargások megfékezésére. A gumilövedékek nagy-britanniai alkalmazása a tavaly decemberi súlyos zavargások nyomán merült fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.