Száz merényletet bevállalt, de ezeket tagadja

Megkezdődött hétfőn a párizsi különleges bíróságon a Carlos, illetve a Sakál néven ismertté vált venezuelai Ilich Ramírez Sánchez pere.

BL
2011. 11. 07. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ egykor leghírhedtebb és legkeresettebb terroristájának közel harminc évvel ezelőtt Franciaországban elkövetett négy olyan robbantásos merényletért kell felelnie, amelyben 11-en vesztették életüket és mintegy 150-en megsebesültek.

„Hivatásos forradalmár vagyok” – ezt válaszolta a láthatóan feszült vádlott a terrorcselekményekkel foglalkozó, hét bíróból álló esküdtszék elnökének kérdésére, amikor az a személyazonosságáról kérdezte.

A 62 éves Ilich Ramírez Sánchezt 1994 augusztusában fogták el a francia titkosszolgálat emberei Szudánban, s 1997 végén életfogytiglani börtönre ítélték egy 1975-ben Párizsban elkövetett hármas gyilkosság miatt. Az újabb perben – amelyet mintegy hatvan újságíró követ a tárgyalóteremben a világ minden tájáról – december 16-án hirdetnek ítéletet.

A Sakál egy venezuelai lapban hétvégén megjelent interjúban azt mondta, hogy 1500 és 2000 közé tehető az ő megrendelésére elkövetett több mint száz merénylet áldozatainak a száma. Abban a négy merényletben való érintettségét, amelyekért most kell felelnie, azonban tagadta.

Párizsban azzal vádolják a terroristát, hogy merényletsorozatot hajtott végre két társának, a német Magdalena Koppnak és a svájci Bruno Bréguet-nek a kiszabadításáért, akiket 1982 februárjában azért tartóztattak le, mert fegyvereket és robbanószereket találtak náluk. Az őrizetbe vételt követően a francia belügyminisztériumhoz intézett levélben a két gyanúsított harminc napon belüli elengedését követelték, háborúval fenyegetve meg Franciaországot. A „hadüzeneten” a rendőrség azonosította Carlos ujjlenyomatát, ezt azonban a védelem nem ismeri el, miután azóta az eredeti dokumentum elveszett a peranyagból.

Egy hónappal később, 1982. március 29-én a Párizs–Toulouse vasútvonalon történt robbantásban öten meghaltak és 28-an megsebesültek. A Kopp–Bréguet per kezdetének napján az al-Vatan című arab napilap párizsi irodája előtt végrehajtott pokolgépes merényletekben egy ember halt meg és 66-an sebesültek meg. A gyanú szerint a Sakálnak szerepe volt két másik, 1983. december 31-én elkövetett vonatrobbantásban is a Marseille-i pályaudvaron (két halott és 22 sérült), valamint a Marseille–Párizs szuperexpresszen (három halott és 12 sérült).

A palesztinok ügye mellett elkötelezett Carlos – aki fedőnevét akkor kapta, amikor csatlakozott a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) elnevezésű, pánarab és marxista-leninista ideológiájú szervezethez – három társának is felelnie kell a franciaországi merényletekért, de ők nincsenek jelen a párizsi eljáráson.

Johannes Weinrich, a Sakál egykori jobbkeze Németországban tölti börtönbüntetését más terrorcselekmények miatt, s Berlin megtagadta a kiadását a francia igazságszolgáltatásnak. Christa Fröhlich, akit egy időben Franciaországban tartottak fogva, szökésben van Németországban, míg a palesztin Ali Kamal Al Issawit még mindig keresi a rendőrség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.