Ezek a politikai csoportosulások jogosultak arra, hogy jelöltlistát nyújtsanak be, ugyanakkor az előző választáson sem indult el az összes regisztrált párt. A jelöltek egy vagy több, koalícióba tömörült pártot képviselhetnek, de indulhatnak függetlenként is. Utóbbiaknak legalább ötszáz aláírást kell összegyűjteni az induláshoz.
A legutóbbi, 2007-es voksoláson 251 jelöltlistát állítottak, amelyek közül 235 pártlista, 16 pedig független lista volt. 55 párt nyújtotta be képviselőinek jegyzékét, 46 lajstrom pedig koalíciós lista volt. Az előző választásokon a mandátumok többségét a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) és a szociáldemokrata párt szerezte meg, és várhatóan 2011-ben is köztük fog eldőlni a küzdelem.
A horvát választási rendszer arányos, a parlamentbe (száborba) akár 160 képviselő is bekerülhet. Legutóbb 153 mandátumot osztottak ki, míg az idei voksoláson 151 helyért versenyeznek a pártok. Horvátország függetlenedése óta ez lesz a hetedik parlamenti választás.
Horvátországban 12 választókörzet van, ezek közül 10 földrajzi, kettő pedig „virtuális”. A körzeteket római számok jelölik, az első tíz 250-300 ezer szavazót tömörít, és 14-14 képviselőt küldhet a száborba. A tizenegyedik körzetben a külföldön élő horvát állampolgárokat képviselő 3 politikust választják meg, míg a tizenkettedik körzetben a 22 nemzeti kisebbség számára tartanak fenn nyolc helyet – ezek közül is külön hármat a szerb kisebbségnek.