Timochenko lett a gerillák vezére

Kolumbia legerősebb szélsőbaloldali gerillaszervezete megválasztotta új vezetőjét, Timoleón Jiménezt.

BL
2011. 11. 16. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillaszervezet honlapján arról tájékoztatott, hogy a csoport vezető testülete – „titkársága” – egyhangúlag Timochenkót választotta a szervezet vezetőjévé. Az 52 éves Timochenko a nyolcvanas évek elején csatlakozott a FARC-hoz, s a kilencvenes évek elejétől volt tagja a szervezet hétfős titkárságának. A hatóságok több mint száz körözést adtak ki ellene, az Egyesült Államok 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki a fejére, és a kolumbiai kormány további 2,6 millió dollárt ajánlott fel elfogásáért.

A FARC korábbi vezetője Guillermo Sáenzt – mozgalmi nevén Alfonso Cano – november 5-én vesztette életét egy bombázásban Suárze város közelében. Az antropológus végzettségű Sáenz 2008 tavaszán vette át a FARC vezetését, miután szívinfarktusban meghalt a szervezet legendás alapító-vezetője, Manuel Marulanda.

A szélsőbaloldali FARC, Kolumbia legnagyobb gerillaszervezete 1964-ben alakult egyfajta kommunista szellemiségű, parasztokból verbuvált hadseregként, amely a szegények és gazdagok közötti egyenlőtlenségek megszüntetését tűzte zászlajára. A szervezet 17 ezer harcosával egykor igencsak befolyásos erőként működött az országban, amely városokat lőtt és kénye-kedve szerint rabolt el embereket. Álvaro Uribe elnök 2002-es hatalomra kerülése után az Egyesült Államok támogatását élvezve felvette a harcot a gerillákkal: a dzsungelekre és az ország hegyvidékes részeire korlátozta felségterületüket, s nyolcezer főre csökkent táboruk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.