Timosenkót a múlt hónapban hivatali hatalommal való visszaélés vádjával ítélték hétévi börtönre. A bíróság bűnösnek találta abban, hogy a 2009. évi orosz–ukrán gázszállítási megállapodások megkötésekor megsértette a törvényes eljárásokat, és csaknem 200 millió dolláros kárt okozott Ukrajnának. A parlamenti képviselők olyan törvénymódosításról halasztották el a szavazást, amely kisebb gazdasági vétséggé fokozta volna le a volt kormányfő bűnét, és lehetővé tette volna szabadlábra helyezését.
Az ellenzéki vezető ártatlannak vallja magát, és azzal vádolja fő politikai ellenlábasát, Viktor Janukovics elnököt, hogy így akarja őt távol tartani a jövő évi parlamenti választásoktól. Elítélése veszélybe sodorhatja Ukrajna uniós társult tagsági megállapodásának és a szabadkereskedelmi egyezménynek az aláírását. A pénteki ülésnapon, amikor a törvénymódosításról második olvasásban szavaztak volna, ellenzéki képviselők körbevették az elnöki és a szónoki emelvényt, miután a parlamenti többség nem támogatta az általuk benyújtott törvénymódosítási javaslatot. Végül további egyeztetés céljából a szavazás elhalasztásában állapodtak meg a frakcióvezetők.
„Szabadságot Julijának”
A parlament előtt a Julija Timosenko vezette Haza párt mintegy négyszáz képviselője tüntetett a „Szabadságot Julijának” jelszót skandálva. A kijevi Pecserszki kerületi bíróság tanácsvezető bírója, Rogyion Kirejev nem engedélyezte, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése monitoring bizottságának jelentéstevői találkozzanak Timosenkóval, aki augusztus 5. óta van őrizet alatt a kijevi előzetes fogdában – közölte kijevi sajtótájékoztatóján Mailis Reps jelentéstevő. A másik jelentéstevő, Marietta de Purbe-Lundin elmondta, hogy Thomas Hammamberg, az Európai Tanács emberi jogi biztosa sem találkozhatott a volt kormányfővel. „Úgy véljük, hogy ezek az ukrajnai emberi jogok védelmében zajló bizonyos folyamatok tüneti jelei” – szögezte le a jelentéstevő.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!