Túl arrogánsak a friss diplomások?

A friss diplomások munkanélkülisége ellen küzd Kína: a kelet-ázsiai ország a jövőben a munkaerő-piaci igényekhez szabja a mesterképzési szakokat.

BL
2011. 11. 24. 22:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenteni kívánja azoknak a mesterszakoknak a számát Kína, amelyeknek végzős diákjait nagy arányban diplomás munkanélküliség fenyegeti. Az oktatási minisztérium a meghirdetett hallgatói keretszám szűkítését, illetve a programok megszüntetését szorgalmazza, amennyiben a szakon nem éri el a 60 százalékot a végzés utáni két egymást követő év során munkát találó hallgatók aránya.

Az egyetemet végzettek száma töretlenül nő az országban, 2012-ben meghaladja a 6,8 milliót, vagyis jövőre 200 ezerrel többen végeznek majd, mint az idén, az ezredfordulóhoz képest 150 százalékos az emelkedés. A statisztikák szerint az elmúlt években 30 százalék körül alakult a friss diplomások munkanélkülisége, 2010-ben a végzettek 28 százaléka nem tudott elhelyezkedni.

A munka nélkül maradó kínai értelmiségiek számának növekedését az oktatási rendszer és a valós munkaerő-piaci igények közti összhang hiánya táplálja. Az ország exportorientált, termelőiparra épülő gazdasága ugyanis nem igényel ilyen nagyszámú diplomás munkaerőt, az oktatási rendszer kiigazítása ugyanakkor nem tud lépést tartani a gazdaság változásával. A kérdés a 2000-es évek eleje óta problémát jelent, 1999-ben döntött ugyanis a kormány arról, hogy nagymértékben növeli a felsőoktatási intézmények hallgatói keretszámát.

A túlképzésen túl gondot okoz az oktatás színvonala is. A vállalatok leggyakoribb panasza az, hogy az egyetemről kikerülő kínai fiatalok nem képesek önálló munkavégzésre, szociális készségeik szintje alacsony, ahhoz pedig túlságosan arrogánsak, hogy új dolgokat tanuljanak. A gondok kezelésére a kormány már tavaly egy tízéves tervet hirdetett a színvonal emelésére.

A minisztérium mesterképzésre vonatozó mostani bejelentését a legtöbben jó iránynak tekintik, az ugyanakkor komoly kockázatokat is rejt. Csökkenhet például az ország „stratégiai tudásbázisa”, a jelenlegi piaci viszonyok mellett nem keresett, de hosszú távon kulcsfontosságú képzések. Ilyen például a jelenleg népszerűtlen biomérnökképzés, amelyre szükség lesz Kína tudományos és technológiai fejlődéséhez – érvel a China Daily című angol nyelvű lap.

Az oktatási minisztérium igen elszántnak tűnik a reformot illetően, a népszerűtlen szakok megszüntetése mellett az állást kereső fiatalok támogatását is megígérte. Az oktatási hivatalok így a jövőben fokozott részt vállalnak például a hallgatók, valamint a kis- és közepes vállalatok közti kommunikáció segítésében. Jüan Kuj-zsen oktatási miniszter ezenkívül egy információszolgáltató rendszer felállítását, a tájékoztatás aktívabbá tételét, népszerű közösségi oldalak, mikroblogok bevonását is kilátásba helyezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.