Új-Zéland történetének 50. parlamenti választását tartják szombaton. A közel négy és fél millió lakosú szigetországban 32 ezer dollár az egy főre jutó GDP. Az országot komolyan érintette az 1997–98-as ázsiai gazdasági válság, majd bő tíz évvel később a nemzetközi krízis is, ami 2009-ben 1,3 százalékos csökkenéssel járt. Jelenleg 6-7 százalékos a munkanélküliség, míg az ország államadóssága a GDP 132 százalékát teszi ki.
A 2008-as választást követően John Key, az Új Zélandi Nemzeti Párt vezetője alakított kisebbségi kormányt. Jelenleg a konzervatív párt 20-25 százalékkal vezet a Munkáspárttal szemben, így vélhetőleg tovább folytathatja a kormányzást a világválság közepette. „Mindenki látja, hogy mi zajlik a tengerentúlon ami további bizonyíték arra, hogy stabil kormányzás nélkül nem lehet csökkenteni az adósságot és stabil gazdaságot teremteni” – hangsúlyozta egy kampánygyűlésen a miniszterelnök.
Ügyes vitapartnerré vált
A krízis miatt természetesen egyre több választó szembesül munkahelye elvesztésével, a recesszióval, valamint azzal, hogy egyre többen emigrálnak a jobb élet reményében Ausztráliába. A kormánypárt sikerében nagy szerepet játszik Key nyugodt stílusa, ugyanis emiatt rendkívül nagy a bizalmi indexe. A kabinet eddig viszonylag jól kezelte a nehézségeket, annak ellenére, hogy két hitelminősítő leminősítette az országot, valamint az ország második legnagyobb városát földrengés sújtotta.
Sokak számára megnyugtató a Key alakja a válság során, hétköznapinak tűnik, akihez bárki fordulhat – hangsúlyozta Ray Miller politikai elemző. Annak ellenére, hogy csak kilenc éve parlamenti képviselő és öt éve pártelnök, roppant jó debbattőrré vált a miniszterelnök. Erre a legjobb példa az volt, amikor a miniszterelnök-jelölti vitán Phil Goff munkáspárti vezér folyamatosan sorolta az ígéreteit, amire Key csak annyit mondott: „Virítsd a lóvét!”
Elutasítják a változást
A kormánypárt egyetlen gyengesége, hogy privatizálni szeretnék kisebbségi részesedéseiket néhány állami energetikai cégben és a nemzeti légitársaságban, amelyet a választók többsége elutasít. Természetesen az ellenzék rájátszik a külföldiektől való félelemre, de úgy tűnik, egyelőre nem képes labdába rúgni. Felmérések szerint a Munkáspárt gyengélkedéséből a zöldek húzhatnak hasznot, akik akár meg is duplázhatják a 2008-as 6,7 százalékos eredményüket.
A parlamenti választással egy időben népszavazást tartanak a választási rendszerről is. Jelenleg hetven képviselőt egyéni körzetben, míg ötvenet pártlistán választanak meg. A referendumon az új-zélandiak négyfajta választási rendszer közül jelölhetik meg a nekik szimpatikusat, feltéve, ha változtatni szeretnének a mostani szisztémán. Felmérések szerint a jelenlegi rendszer megtartása mellett fognak dönteni, mivel a megkérdezettek 51 százaléka nem kíván változást.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni