Zöld folyosó maradhat a Duna

Magyarország csak olyan projekteket hajlandó támogatni a Duna-stratégia keretében, amelyek nem ártanak a folyónak.

BL
2011. 11. 07. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára előadást tartott a Duna-stratégiában részt vevő EU-tagállamok és harmadik országok miniszteri szintű informális találkozóján. Győri Enikő az MTI-nek elmondta: a résztvevők kifejezték óhajukat, hogy az elfogadott Duna-stratégia ne csak puszta elképzelés maradjon, hanem „legyen is belőle valami”. Ez a regionális szintű együttműködés melletti politikai kötelezettségvállalás fóruma – állapította meg.

A bukaresti találkozón többen is megköszönték Magyarországnak, hogy döntő szerepet játszott a stratégia létrejöttében. A stratégia elfogadása azonban csak a kezdet – mondta Győri Enikő, hangsúlyozva: Magyarország továbbra is fontos szerepet kíván játszani a megvalósításban. „Ez földrajzi helyzetünkből is adódik, ezért természetes kötelezettségünk, hogy a Dunával kapcsolatos minden projektben benne legyünk, és Magyarország érdekeit megfelelő módon tudjuk képviselni, bármilyen irányba is fejlődjön a stratégia” – fejtette ki az államtitkár.

Hozzáfűzte: Magyarország nemcsak centrális földrajzi helyzete miatt aktív, hanem azért is, mert hisz a közép-európai együttműködésben. Márpedig a Duna-stratégia ennek egyik fontos eszköze, általa a tizennégy ország konkrét európai projektek révén szorosabban képes együttműködni. A Duna-stratégia lehetőséget teremt arra, hogy ez a régió a gazdasági növekedés térségévé válhasson az Európai Unióban – mondta, hozzátéve: ezt összhangba lehet hozni az EU 2020-as stratégiájával.

A magyar államtitkár előadásában különösen nagy hangsúlyt fektetett két szempontra. Az egyik a fenntarthatóság elve. Olyan projekteket szabad csak támogatni, amelyek nem ártanak a folyónak, így a Duna egyfajta „zöld folyosó” maradhat – mondta. Nem a folyót kell megváltoztatni, hanem a hajókat kell a Dunához „igazítani” – mondta.

A másik szempont Győri Enikő szerint a legitimitás, vagyis az, hogy ne indítsunk útjukra olyan projekteket, amelyek esetleg nem tetszenek a Duna menti népeknek. A civil társadalom támogatására feltétlenül szükség van, hiszen csak ezáltal lesznek életképesek a projektek, csak így alakulhat ki igazi közép-európai együttműködés – hangsúlyozta. Emlékeztetett: Magyarország három területen – az energia, a vízminőség és a vízhez kapcsolódó kockázatok kezelése terén – végez koordináló tevékenységet.

A lényegi kérdés a finanszírozás – mondta az államtitkár, tolmácsolva azt a magyar álláspontot, amely szerint mozgósítani kell az eleve meglévő tartalékokat, meg kell vizsgálni, hogy vannak-e megfelelő uniós források. Másrészt meg kell vizsgálni, hogyan lehet bekapcsolni az Európai Beruházási Bankot (EIB). Nem szabad lemondani a külső pénzügyi forrásokról, úgy tűnik, a nagy pénzügyi intézmények részéről megvan a társfinanszírozási készség, ha jó projektek születnek – mondta.

Győri Enikő bejelentette: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és az EIB által aláírt egyetértési nyilatkozat értelmében budapesti székhelyű irodát állítanak majd fel, amely még az év vége előtt megkezdi működését. Az irodának a stratégia végrehajtásában, a rendelkezésre álló források koordinációjában lesz szerepe. Az EIB egy főt delegál a budapesti irodába, ahová egyébként Magyarország más országokból is vár néhány hónapra gyakornokokat, akik részt vesznek majd a pénzügyi tervezésben – mondta az MTI-nek Győri Enikő.

Teodor Baconschi román külügyminiszter a találkozón maga is úgy vélte: a Duna-stratégiában részt vevő országoknak megvan a „kulturális affinitásuk” ehhez az együttműködéshez, amely ugyanakkor nem romantikus, hanem nagyon is gyakorlatias megközelítést igényel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.