A politikai válság 2012-ben is garantált

A baloldali német hírmagazinban Philipp Wittrock Meneküljön, aki tud című cikkében elemzi a szövetségi kancellár előtt 2012-ben álló feladatokat.

2011. 12. 31. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még ez is. „Kancellári hivatalunk szétrohad!” Ezzel a szalagcímmel sokkolta berlini olvasóit a Bild Zeitung. Mindent ellepő mohásodásról, betonrepedésekről, rozsdás tetőről tudósítottak, s ezt fényképekkel illusztrálták, azt a látszatot keltve, hogy Angela Merkel munkahelye lassan összedől.

Rossz nyelvek a fővárosban úgy vélik, a német hatalmi központ alig tízéves épülete pontosan tükrözi az onnan irányított kormányzati politikát. Az sem igazán szép, de valahogy működik. Ténylegesen néhány nap múlva Angela Merkel a karácsonyi szabadságáról nem csak egy felújításra szoruló kancellári hivatalba fog visszatérni. De politikai értelemben is szakadatlan munkára kell készülnie.

2011 fárasztó és idegőrlő volt. De 2012-ről a kancellárnak tudnia kell, egy fikarcnyival sem lesz jobb. Hiszen egyetlen, a kormányzását megnehezítő probléma sem szűnik meg az esztendő végén.

Például az euróválság. A valutaunió drámai hónapokat tudhat maga mögött, hatalmas milliárdos mentőcsomagokat készítettek, hat kormányfő veszítette el posztját, az egyik válságcsúcs követte a másikat. „Az euró bukása, Európa bukása” – hangzik Merkel credója. Úgyis mondható: „Ha bukik az euró, akkor bukik a kancellár.” Ha azonban minden jól megy, akkor jelentősen megnőnek 2013-as újraválasztásának esélyei is. Addig azonban az még hosszú út áll előtte.

Eleinte aligha javul a helyzet, már január végén találkozik Merkel Sarkozyvel és társaival Brüsszelben, hogy arról a költségvetési paktumról tárgyaljanak, amivel végre megoldhatnák Európa költségvetési problémáit. Március végéig kell a megállapodásnak létrejönnie, a kancellár előtt kemény tárgyalások állnak, az általánosságban már kinyilatkoztatott készség ellenére a tagállamok nem hajlanak meg minden további nélkül a német diktátum előtt. S hogy a pénzpiacok ettől visszanyerik-e az euróövezetbe vetett bizalmukat, az egyelőre a csillagokban van megírva.

De a válság otthon is gondot okoz. Az állandó eurómentő csomagnak 2012 közepére kell készen állnia, az év elején dönt erről a Bundestag. Még ha az SPD jelezte is támogatását, mindenki úgyis arra fog figyelni, hogy a kancellárnak sikerül-e a kormánypártokon belül megszerezni a többségét. A kancellár a közelmúltban engedményre kényszerült. Eredetileg a kormánytöbbség a bankokat automatikusan az adósságok egy részének elengedésére szerette volna kötelezni, amennyiben egy ország csődbe megy. Ebből azonban semmi sem lesz, mert ez a záradék elijeszti a befektetőket. Ezt azonban nem mindenki találja rendben lévőnek. S az FDP-bázis, mely nagy nehézségek közepette elfogadta a mentőcsomagot, nem szabad, hogy hibás magabiztosságba ringassa Merkelt.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.