Az EU nélkül jobb lenne?

Európa legnagyobb példányszámú bulvárlapjában Angelika Hellemann, Adrian Pickshaus és Pablo Silalahi Közvélemény-kutatás: minden 2. német úgy gondolja, az unió nélkül jobb lenne című cikkében tudósít a szövetségi köztársaság közhangulatának változásáról.

2011. 12. 11. 11:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild am Sonntag (bild.de)

A válságokkal terhelt 2011-es esztendőben csökkent a németek bizalma Európában, az EU-ban és az euróban. Ez olvasható ki az Emnid közvélemény-kutató által a lapnak készített reprezentatív körkérdésből. Eszerint majdnem minden második német állampolgár, a megkérdezettek 46 százaléka véli úgy, hogy a szövetségi köztársaságnak az EU nélkül jobban menne. 45 százalék látja másként a kérdést. Különösen nagy a pesszimizmus a szociáldemokrata választók között. Az ő körükben 51 százalék gondolja azt, hogy Németország jobban járna, ha nem lenne az unió tagállama. Ugyanakkor a csütörtöki és pénteki brüsszeli csúcstalálkozó ellenére a németek aggódnak a pénzükért. Többségük (51 százalék) negatívan látja a közös valuta jövőjét. Klaus-Peter Schöppner, az Emnid vezetője úgy fogalmazott: „Ami Európát és az eurót illeti, a lakosságban nagy a bizonytalanság. Ez abban is megnyilvánul, hogy a németek sok kérdésben ingadoznak. Egyrészt a polgárok tudják, hogy Németország jelentős exportnemzet, élvezi a közös gazdasági térség előnyeit. Másrészt komoly a félelem, miszerint erős országként fizetnie kell a gyengébbekért is.”

Nagy-Britannia Brüsszelben megtagadta az adósságválság közös megoldását. Martin Schulz (SPD), az EP kijelölt elnöke lehetségesnek tartja a brit kilépést az EU-ból. „Kétségeim vannak, hogy Nagy-Britannia hosszú távon az EU-ban marad” – fogalmazott Schulz a Bild am Sonntagnak. „Cameron ezzel hatalmas öngólt lő. Még sohasem volt Nagy-Britannia ennyire elszigetelt az unión belül. Az országában az unió ellenfelei most komoly nyomást fognak gyakorolni a miniszterelnökre, hogy lépjenek ki az EU-ból.” Schulz szerint Nagy-Britannia kilépését az unió képes lenne elviselni: „Az EU szükség esetén kibírja Nagy-Britannia nélkül, de Nagy-Britanniának nagyobb nehézséget okozna a kilépés. Ugyanakkor Christian Wulff szövetségi elnök bírálta a britek nélküli unióra vonatkozó gondolatkísérleteket: „Nagy-Britannia most is nagy nyeremény nekünk, és az is marad.”

A németek többsége (60 százaléka) nem számít az unió szétesésére, 68 százalékuk optimista Európa jövőjét illetően. Ugyanakkor 31 százalékuk pesszimistán látja a kontinens jövőjét. Abban ugyanakkor élesen eltérnek a vélemények, hogy miként kell az unió intézményrendszerét átalakítani: 28 százalék például közös európai kormányt követel. 26 százalék szeretné növelni a nemzetállamok hatalmát, 44 százalék fenntartaná a jelenlegi status quót. A németek identitása nemzetállami jellegű: 75 százalékuk elsősorban németnek érzi magát, és csak 23 százalékuk véli magát inkább európainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.