Bild am Sonntag (bild.de)
A válságokkal terhelt 2011-es esztendőben csökkent a németek bizalma Európában, az EU-ban és az euróban. Ez olvasható ki az Emnid közvélemény-kutató által a lapnak készített reprezentatív körkérdésből. Eszerint majdnem minden második német állampolgár, a megkérdezettek 46 százaléka véli úgy, hogy a szövetségi köztársaságnak az EU nélkül jobban menne. 45 százalék látja másként a kérdést. Különösen nagy a pesszimizmus a szociáldemokrata választók között. Az ő körükben 51 százalék gondolja azt, hogy Németország jobban járna, ha nem lenne az unió tagállama. Ugyanakkor a csütörtöki és pénteki brüsszeli csúcstalálkozó ellenére a németek aggódnak a pénzükért. Többségük (51 százalék) negatívan látja a közös valuta jövőjét. Klaus-Peter Schöppner, az Emnid vezetője úgy fogalmazott: „Ami Európát és az eurót illeti, a lakosságban nagy a bizonytalanság. Ez abban is megnyilvánul, hogy a németek sok kérdésben ingadoznak. Egyrészt a polgárok tudják, hogy Németország jelentős exportnemzet, élvezi a közös gazdasági térség előnyeit. Másrészt komoly a félelem, miszerint erős országként fizetnie kell a gyengébbekért is.”
Nagy-Britannia Brüsszelben megtagadta az adósságválság közös megoldását. Martin Schulz (SPD), az EP kijelölt elnöke lehetségesnek tartja a brit kilépést az EU-ból. „Kétségeim vannak, hogy Nagy-Britannia hosszú távon az EU-ban marad” – fogalmazott Schulz a Bild am Sonntagnak. „Cameron ezzel hatalmas öngólt lő. Még sohasem volt Nagy-Britannia ennyire elszigetelt az unión belül. Az országában az unió ellenfelei most komoly nyomást fognak gyakorolni a miniszterelnökre, hogy lépjenek ki az EU-ból.” Schulz szerint Nagy-Britannia kilépését az unió képes lenne elviselni: „Az EU szükség esetén kibírja Nagy-Britannia nélkül, de Nagy-Britanniának nagyobb nehézséget okozna a kilépés. Ugyanakkor Christian Wulff szövetségi elnök bírálta a britek nélküli unióra vonatkozó gondolatkísérleteket: „Nagy-Britannia most is nagy nyeremény nekünk, és az is marad.”
A németek többsége (60 százaléka) nem számít az unió szétesésére, 68 százalékuk optimista Európa jövőjét illetően. Ugyanakkor 31 százalékuk pesszimistán látja a kontinens jövőjét. Abban ugyanakkor élesen eltérnek a vélemények, hogy miként kell az unió intézményrendszerét átalakítani: 28 százalék például közös európai kormányt követel. 26 százalék szeretné növelni a nemzetállamok hatalmát, 44 százalék fenntartaná a jelenlegi status quót. A németek identitása nemzetállami jellegű: 75 százalékuk elsősorban németnek érzi magát, és csak 23 százalékuk véli magát inkább európainak.