Az „öregember” képes mozgósítani

A baloldali liberális müncheni lapban Thorsten Denkler Az öreg képes rá című cikkében tudósít az SPD-kongresszus csúcspontjáról: Helmut Schmidt Európa helyzetét elemző beszédéről.

2011. 12. 06. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ekkora tapsot már régen kapott valaki egy kongresszuson. Már a cím – „Németország Európában” – is iránymutató felszólalást sejtetett. A volt kancellár egy órán keresztül olyan világosan magyarázta az európai integráció szükségességét, hogy azután alig tűnt lehetségesnek az ellenvélemény. Tézise dióhéjban úgy hangzott, ha Európa szétesik, akkor visszatér a bizalmatlanság és a nemzeti rivalizálás kora. Ez nem történhet meg, ezért Németországra különleges szerep várt.

A beszéd kezdetén Schmidt megismételte a Wolfgang Thierse (SPD, a Bundestag alelnöke) kérdését: „Mikor lesz Németországból végre egy normális ország?” Majd a volt kancellár a maga módján megadta a választ: szerinte belátható időn belül nem lesz az. Álláspontját egyrészt a hihetetlen történelmi tehertétellel, illetve az ország a kis kontinensen betöltött központi helyzetével magyarázta.

Schmidt hangot adott ama meggyőződésének, hogy a jelenlegi szövetségi kormány teljesen megfeledkezett a történelmi háttérről a jelenlegi euróválság kezelése során. Mint fogalmazott, a legutóbbi években megkérdőjeleződött a német külpolitika állandóságába, s ennek következtében megbízhatóságába vetett hit. Pontosan a történelmi felelősség kérdése képezte Schmidt érvelésének alapját, ezért nevezte az európai integrációt az öreg kontinens nemzetállamai élet-halál kérdésének.

Schmidt szerint a jelenlegi berlini kormány hibái marginalizálódáshoz vezethetnek, s példaként a teljesen hibás görög mentőcsomagot hozta. Azt, hogy az eladósodott országot addig kényszerítik megszorításokra és takarékosságra, amíg ki nem sajtolják belőle.

A politikus véleménye szerint aki azt hiszi, hogy Görögországon takarékossággal lehet segíteni, annak tanulmányoznia kellene Heinrich Brüning kancellár deflációs politikájának sorsdöntő hatásait. Ez a weimari köztársaságot gazdasági válságba és elviselhetetlen mértékű munkanélküliségbe taszította. Végül ez vezetett az első német demokrácia kudarcához. Ezt a történelem ismeretet és a saját múlttal kapcsolatos alázatot hiányolja a jelenlegi Merkel-kormánytól. Ehelyett a volt kancellár szerint a kormányban a káros német nemzeti erőlködés jeleit látja.

Az „öregember”, ahogyan magát nevezte, képes mozgósítani. S vélhetően még mindig sokkal jobban, mint az SPD tisztességben megőszült legtöbb vezetője.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.