Börtönbe került, gyereket szült és most hozzámegy megerőszakolójához

Az afganisztáni elnök megkegyelmezett egy 19 éves nőnek, akit az egyik rokona megerőszakolt, majd az áldozatot házasságon kívüli szexuális kapcsolat vádjával 12 év börtönbüntetéssel sújtották.

TK
2011. 12. 01. 22:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nő a tárgyaláson még elutasította a bírónak azt az ajánlatát, hogy szabadon bocsátják, ha hozzámegy a megerőszakolójához. Az elítélt, aki közben megszülte gyerekét a börtönben, most megváltoztatta az álláspontját, és közölte, hozzámegy a megerőszakolójához.

Hamid Karzai elnök hivatala ezt követően tette közzé a kegyelmi döntést, amelynek a meghozatalát több mint ötezren petícióban sürgették az államfőtől. Ugyanakkor az államfő szóvivője azt állította: a megkegyelmezésnek nincs köze ahhoz, hogy a nő elfogadta a házassági ajánlatot. A 19 éves nő sorsáról dokumentumfilm készült, azonban az Európai Unióban nem mutatták be az alkotást, mert attól tartottak, hogy az veszélybe sodorja az elítéltet.

A nő a múlt hónapban úgy nyilatkozott az AP amerikai hírügynökségnek: reméli, hogy az EU-s film elő fogja segíteni a kiszabadulását. A film bemutatásának az elhalasztásakor kijelentette: elveszítette a reményt, és azon gondolkodik, hozzámegy a megerőszakolójához, hogy így érje el a kiszabadulását. Hozzáfűzte, hogy a támadója nyomást gyakorol rá, hogy ne tegyen közzé több nyilatkozatot.

Az amerikai hírügynökség az ENSZ-re és elemzői szervezetekre hivatkozó jelentésében arról számolt be, hogy az afganisztáni börtönökben fogva tartott mintegy 300-400 nő felét úgynevezett erkölcsi bűnökért, például házasságon kívüli szexuális kapcsolatért, vagy a férjtől való elmenekülésért sújtották szabadságvesztéssel. Az Európai Unió nagykövete és különleges afganisztáni képviselője üdvözölte Karzai elnök kegyelmi döntését.

Vygaudas Usackas kiemelte, hogy a nő sorsa rávilágít az afganisztáni nők helyzetére, akik 10 évvel a tálibok rendszerének a megdöntése után gyakran elképzelhetetlen körülmények között élnek, még a legalapvetőbb emberi jogoktól is megfosztva. Reményét fejezte ki, hogy hasonló vádakkal elítélt más nőket is kegyelemben részesítenek Afganisztánban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.