2011. október 6-án reggel Trudith Rishikof (64) szabályosan kelt át a washingtoni Connecticut Avenue-n, de egy fehér Toyota Highlander elütötte. A nő egy nappal a 65. születésnapja előtt meghalt. A Toyota terepjáró a svájci nagykövetség tulajdona, a volánnál pedig Kamal Mortada (39) ült, aki az úgynevezett Hannibal-ügyet kirobbantotta és most a svájci követségen dolgozik. Az elhunyt Trudith Rishikof nem ismeretlen a washingtoni parketten. De még ismertebb a férje, Harvey Rishikof (57). A jogászprofesszor a washingtoni National War College Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője. The Long War című könyve az egyik legfontosabb szakkönyv a nemzetközi terrorizmusról.
Egy héttel ezelőtt Rishikof polgári pert kezdeményezett egy washingtoni járási bíróságon. Kártérítést követel felesége haláláért, minimum 10 millió dollár, 9,4 millió frankos értékben. A pontos összegről majd az esküdtek döntenek. Az özvegy nemcsak a baleset okozóját, hanem kifejezetten a svájci szövetségi államot perli. Érvelése szerint Kamal Mortada a követség dolgozójaként az állam megbízásából vezetett, amikor Trudithot „figyelmetlenül és kíméletlenül” elütötte.
Ezzel az úgynevezett Hannibal-ügynek igen keserű a vége. A marokkói születésű Mortada volt Hannibal Kadhafi ama háztartási alkalmazottja, aki a diktátor fiát 2008 júliusában a genfi rendőrségen feljelentette, s elindította az egész ügyet. Ez a svájci Max Göldi és Rachid Hamdani líbiai elrablásában csúcsosodott ki.
Hogy pontosan milyen feltételek között érkezett Kamal Mortada Washingtonba, arról a lapnak nincs tudomása. Csak annyi tudható, hogy amerikai útlevéllel rendelkezik, ugyanakkor diplomáciai mentessége nincs. Hivatalos lakhelye megegyezik a washingtoni svájci nagykövet rezidenciájával. Amennyiben az Egyesült Államok és Svájc szerette volna őt elrejteni a Kadhafi-rezsim elől, akkor Mortada a balesettel magát leplezte le. Mit mond erről a berni külügyminisztérium? „Svájc hivatalos értesítése nem történt meg az ön által említett per esetében. Ezért a külügy jelenleg nem tud állást foglalni az említett kérdésben” – nyilatkozta Pierre-Alain Eltschinger, a tárca szóvivője.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját