A főként mexikói származású amerikaiakat célzó program sajátos, a kisebbség történelmét, irodalmát és kultúráját figyelembe vevő szempontból igyekezett műveltségre nevelni a fiatalokat – a szakemberek szerint sikerrel, mivel az egyébként kevéssé érdeklődő iskolásokat is sikerült bevonni az oktatási folyamatba. Az állami tanulmányi főfelügyelő azonban törvényellenesnek nyilvánította a programot, mivel az megsérti az etnikai szegregációt tiltó rendelkezést. A korábban republikánus képviselőként működő John Huppenthalnak az sem tetszett, hogy a történelemórák során gyakran kritizálták a hivatalos amerikai álláspontokat – ez szerinte „haragot szít egy bizonyos embercsoport ellen”. A döntést most egy állami bíróság is megerősítette.
Tanárok és diákok szövetségi bíróságon tiltakoznak a tiltás ellen, ügyvédjük azzal érvel, a mexikói tanulmányok elnyomása alkotmányellenes. Huppenthal ellenfelei kérvényezték, hogy amíg az ügy vitája tart, bírósági tiltó végzés akadályozza meg a törvény életbe lépését, a főfelügyelő viszont ennek a kérelemnek a megsemmisítését kérvényezte.
A déli határ mentén fekvő államban különösen nagy jelentősége van az etnikai kérdéseknek, hiszen itt érkezik a legtöbb illegális bevándorló az országba. Nagy vihart kavart többek között a példátlan szigorúságú bevándorlási törvény, melyet diszkriminálónak bélyegeztek. A helyiek azonban a szövetségi kormány tehetetlenségét hibáztatják a kialakult helyzetért.
Los Angeles Times (latimes.com)