Euróellenes liberális szervezkedés

A konzervatív német napilapban, a Frankfurter Allgemeine Zeitungban Majid Sattar „Henkel érett szilvája” című cikkében tudósít egy polgári protestpárt megalapítási kísérletéről.

2011. 12. 20. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a nagy kezdet egy polgári protestpárt megalakítására, ami a berlini köztársaság szociáldemokratizált konzervatívjai és a céltalanul bolyongó liberálisai közötti vákuumot képes betölteni?

Hétfőn két úr ült sötét öltönyben egy barna fal előtt a német sajtószövetség épületében, majdnem úgy, mint amikor még Bonn volt a szövetségi köztársaság fővárosa. Hans-Olaf Henkel, aki 1995–2000 között a Német Ipar Szövetségi Szervezetének elnöke volt, most eurószkeptikusként beszélt a fán lévő érett szilvákról. Henkel szerint elég csak megrázni a törzset és a gyümölcs azonnal az ölébe hullik. Ő alternatívát keresett a többi párttal szemben, és a „Szabad Választóknál” megtalálta azt: „Úgy döntöttem, segítek a Szabad Választóknak, hogy új liberális erőként az egész országban gyökeret verjenek.”

A szervezet célja, hogy 2013-ban bekerüljön a Bundestagba. Az, hogy az érett szilva metafora nem egészen téves, azt Hubert Aiwanger, a Szabad Választók szövetségi elnöke tette világossá. „A pártalapítások igen nehézkesek Németországban, jelentősek a bürokratikus akadályok, rengeteg aláírást kell gyűjteniük az érintetteknek” – mondta el.

Mindez nem érvényes a müncheni tartományi gyűlésbe már bejutott Szabad Választókra. Az biztos, az egykor csak önkormányzati szinten beágyazott platformot országos pártként használni komoly problémákat rejt. Henkel utalt arra, hogy a Szabad Választókat egykori „pártonkívüli választói közösségként” alapították meg, s a párton belül is léteznek programbeli ellentmondások. Ez azonban a többi párt esetben is létező probléma – vélekedett.

Aiwanger kijelentette, nem hiszi, hogy Henkel a listavezetőjük lenne. Egyelőre mindössze partnereket keresnek. A volt szervezeti vezető kizárta, hogy együttműködnének a politikailag megbukott Karl-Theodor zu Guttenberggel. Szintén nincs kapcsolatuk a CDU-n belüli konzervatívokat tömöríteni hivatott berlini körrel. Viszont nemsokára tárgyalnak Paul Kirchhof alkotmánybíróval. (Aki 2005-ben még egy radikális adócsökkentési reformjavaslat megfogalmazójaként Angela Merkel pénzügyminiszter-jelöltje volt – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.