Természetesen Európa sorsa nem Bishop's Stortfordban, egy közép-angliai, csinos, 35 000 lakosú városkában fog eldőlni. De ez az unalmas városka vált történelmi események színhelyévé. Itt konzervatív önkormányzati politikusok kicsiben megismétlik mindazt, amit David Cameron miniszterelnök az európai politika színpadán előad. A darab neve: az ördögbe Németországgal, Franciaországgal és Európával.
November végén, míg Berlin, Párizs és London azon veszekszik, hogy miként nézzen ki a jövőben az EU és az euróövezet, addig Bishop's Stortfordban a kockát elvetették. John Wyllie polgármester megírta levelét. A levelet két testvérvárosa vezetőjének címezte, a Frankfurt melletti Friedbergbe és a Párizs közeli Villiers-sur-Marne-ba. Wyllie azért írt, hogy a 46 éve fennálló testvérvárosi kapcsolatokat felmondja. Amint az a szárazan megfogalmazott levélből kiderül, a polgármester 2012. szeptember 28-tól minden kapcsolatot megszakít e két településsel. A felmondás okait nem említette az írás.
Friedbergben és Villiersben azóta döbbenet uralkodik. „Az írás mindössze egyetlen oldalas” – nyilatkozta Michael Keller (SPD), Friedberg meglepett polgármestere. Természetesen a testvérvárosi kapcsolatok felett némileg eljárt az idő, de a kapcsolatokat meg lehetett volna változtatni és megújítani. S a minimum legalább egy megbeszélés lett volna.
Keller számára az eset egyértelmű. Itt egy konzervatív önkormányzat meg kívánta mutatni, hogy minek tartja Európát, nevezetesen semminek. Bishop's Stortford közel fekszik a London-Stansted repülőtérhez, de távol a légi folyosótól. Egy nyugodt, jómódú település, kedves folyócska partján, csak a szótárból ismerik a munkanélküliséget. Vonaton 38 perc a londoni pénzügyi negyed, ahol a legtöbb lakos pénzét keresi, közte a város tiszteletbeli polgármestere. A képviselő-testületben a konzervatívok a 18 helyből 16-ot szereztek a májusi önkormányzati választásokon. Ennek megfelelően rövid úton végeztek Friedberg és Villiers ügyével.
Der Spiegel (spiegel.de)