Hiába állapodott meg Szerbia és Koszovó?

Szerbia és Koszovó képviselője bejelentette, de a koszovói szerbek már elutasítják a szerződést.

TK
2011. 12. 03. 20:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robert Cooper EU-megbízott már péntek éjjel bejelentette a megállapodást, és ezt Edita Tahiri koszovói főtárgyaló is megerősítette. Borko Stefanovic, Szerbia tárgyaló küldöttségének a vezetője azonban akkor még azt mondta: tényleg közeledtek ugyan az álláspontok, de „a pontot még fel kell tenni az i-re”. Hozzátette viszont, hogy a szerb fél szombaton is hajlandó folytatni a tárgyalásokat.

Szombat délután Stefanovic közölte, hogy most már valóban létrejött a megállapodás. Országa – mondta – hozzájárult az EU által kidolgozott javaslathoz, miután „további engedmények” történtek. Ezeknek a mibenlétét nem fejtette ki, de annyit elmondott: elsősorban arról volt szó, hogy miként biztosítható az észak-koszovói szerbeknek a mozgásszabadság „az ENSZ 1244-es határozatával és a szerb alkotmánnyal összhangban”.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1999-ben született 1244-es számú határozata alapozta meg Koszovó nemzetközi igazgatását. A dokumentum nem foglalt állást az addig Szerbiához tartozó tartomány jövőbeli jogállását illetően, de a koszovói lakosság többségét alkotó albánok erre a határozatra is hivatkozva döntöttek 2008-ban az önállóság kikiáltásáról.

Szerbia viszont mindmáig elutasítja Koszovó önállóságát, és ennélfogva a szerb-koszovói határt nem ismeri el államközi határként. A szerb-koszovói határátkelők működtetésére tehát olyan feltételrendszert kellett kimunkálni, amely összeegyeztethető mind Koszovó törekvéseivel – azzal például, hogy saját vámosai teljesíthessenek szolgálatot az átkelőknél –, mind a szerbek szempontjaival, így például azzal, hogy a határ két oldalán élő szerbek akadálytalanul közlekedhessenek mindkét irányban.

A most elfogadott rendezési modell értelmében az Európai Unió koszovói igazságügyi és rendőri missziója (EULEX) is jelen lesz az átkelőknél, hogy ellenőrizze a megállapodás végrehajtását. Eddig folyamatos – és gyakran erőszakba torkolló – feszültség uralkodott a határátkelők térségében A Koszovó északi részén élő szerbek útblokádokkal tiltakoztak az ellen, hogy kiterjesszék rájuk Pristina fennhatóságát.

Hétfőn az úttorlaszokat elbontani akaró nemzetközi békefenntartók és a helyi szerbek összecsapásaiban több tucat külföldi katona is megsebesült. A megállapodás ténye azért fontos fejlemény, mert ennek a mostani tárgyalásnak a kimenetele dönthet arról, hogy az uniós állam-, illetve kormányfők december 9-i ülésükön jóváhagyják-e az EU-tagjelölti státus megadását Belgrádnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.