Január 3-án indul a nagy előadás

Mitt Romney és Ron Paul között dőlhet el az első republikánus előválasztás Iowában, január 3-án. A két politikus egyelőre fej fej mellett halad.

Kovács András
2011. 12. 31. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 3-án kezdetét veszi az elnökválasztási kampány az Egyesült Államokban az Iowában tartandó első republikánus előválasztással. Először is fontos leszögezni, hogy a közép-nyugati államban nem klasszikus előválasztást tartanak, hanem úgynevezett kaukuszt. Ez egy olyan gyakorlat, amely még a telepes múltban gyökerezik, amikor az amerikai tagállamok polgárai nem titkos szavazóurnába cetlit dobáló módon, hanem nyíltan, az érveket ütköztetve, egymást győzködve döntenek a mindannyiukat érintő ügyekről.

Az ilyen előválasztások eredményéből nem szabad messzemenő következtetést levonni, mivel itt csupán egy államról van szó, ahol 28 delegáltról döntenek, ráadásul az általános amerikai gyakorlattal szemben a mandátumokat a szavazatokkal arányosan osztják le. Inkább érdemes ezt a megmérettetést egy nagy mintás közvélemény-kutatásnak tekinteni.

Nem voltak túl sikeresek a későbbi győztesek

A republikánus párton belül 1976 óta háromszor győzött Iowában az a jelölt, aki később a párt elnökaspiránsa lett. Három esetben nem tartottak kaukuszt, mivel nem volt ellenjelölt, míg három esetben nem a későbbi elnökjelölt nyert. Legutóbb Mike Huckabee diadalmaskodott a szavazatok 34 százalékával, míg John McCain, a későbbi elnökjelölt csupán 13 százalékra volt jó itt.

Az államban idén már gyakorlatilag az összes lehetséges republikánus jelölt vezetett. Az év elején Mitt Romney, majd Michelle Bachmann, Rick Perry, Herman Cain, Newt Gingrich és Ron Paul állt az első helyen. Pár nappal a kaukusz előtt Romney a voksok 22-23, míg Ron Paul 21-22 százalékára számíthat. Érdekes, hogy a harmadik helyre zárkózott föl Rick Santorum, aki 14-15 százaléknyi szavazatra számíthat.

Paul–Romney meccs

Egyesek szerint az eddig csupán a futottak kategóriájába tartozó Ron Paul sikerét elsősorban a tervszerűen felépített helyi szervezeteinek és kampánycsapatainak köszönheti, valamint annak, hogy az elmúlt pár hétben mintegy 600 ezer dollárt költött a többi jelöltet támadó hirdetésekre.

A választást még befolyásolhatja, hogy Mitt Romney-t támogatja George H. W. Bush volt amerikai elnök a Republikánus Párt elnökjelöltségéért folyó küzdelemben: „Azt hiszem, Romney a legjobb választás.” Idősebb Bush elmondta, régóta ismeri Romney-t, akinek ismerte az apját is, a korábbi michigani kormányzó George Romney-t. „Stabilitás, tapasztalat, elvek” – sorolta a volt amerikai elnök, mi szól Romney mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.