Kiszáradóban a korrupciós mocsár?

A konzervatív német napilapban Robert von Lucius A kesztyűs kézzel bánás eltűnő kultúrája című, hannoveri keltezésű cikkében a szövetségi elnöknek nyújtott hitel apropóján az alsó-szászországi korrupciós mocsárról ír.

2011. 12. 16. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napok szalagcímei sokban hasonlítanak egymásra: „Hannover bandáról”, a „Leine-parti korrupciós hálózatról”, Hannover ismert, „örökletes barátságairól” és olyan mocsárról írtak, ahol karrierek virágoztak. Megerősödött az a benyomás, miszerint Hannoverre jellemző egy olyan bonyolult összefonódás a „csillogó” vállalkozók és a politikusok között, mely ebben a formában máshol nem található. Hogy ez mennyire igaz, az pontosan nem tudható, talán csak a kölni vagy a müncheni beszámolók hiányoznak.

Az bizonyos, hogy számos tartományi politikus később Berlinben tölt(ött) be kiemelkedő posztot: Gerhard Schröder (SPD) volt kancellár, Christian Wulff (CDU) szövetségi elnök, Philipp Rösler FDP-elnök, alkancellár, Ursula von der Leyen (CDU) szociális miniszter, Sigmar Gabriel SPD elnök, Frank-Walter Steinmeier (SPD) volt kancellári miniszter, Bundestag-frakcióvezető.

Ennek egyik oka a Berlinhez való földrajzi közelség. A másik, hogy nem számít sem tipikus CDU- vagy SPD-törzsterületnek, ezért politikai trendeket, koalíciókat itt próbáltak ki, mielőtt országosan bevezették volna.

Hannover ezenfelül, ellentétben Münchennel vagy Kölnnel, a mérték és a középszerűség városa, ahol hiányoznak a durvább politikai kilengések. Az északnémet szokásoknak megfelelően a politikusok egymással való viszonya is tartózkodóbb és visszafogottabb. Az újságírók és a politikusok viszonyát is a „bizalom lojalitásért” mottóval lehet leírni.

Ez az óvatoskodó és tapintatos hozzáállás kultúrája egészen a helyi sajtóig terjed. Például a hannoveri Hell’s Angels bandáról, mely erős bázissal rendelkezik a városban, sokkal többet írt a brémai Weser-Kurier, mint a helyi lapok. Hasonló a helyzet a kétes ügyeiről és politikai kapcsolatairól elhíresült Carsten Maschmeyer üzletemberrel kapcsolatban. Róla sokkal többet tudósított a Norddeutsche Rundfunk hamburgi stúdiója, mint a hannoveri.

Ebben a helyzetben számos politikus abban bízott, hogy mindig kesztyűs kézzel fognak bánni a velük. Éppen ezért igen nagylelkűnek bizonyultak annak az elhatárolásában, mi az, amit lehet és mit nem szabad megtenniük. Azonban úgy tűnik , vége ennek a tilalmi korszaknak. A hannoveriek az elmúlt időszak tudósításaira egyre inkább úgy reagálnak, örülnek annak, hogy végre leírhatják azt, amit amúgy is mindenki tudott. Egyesek igazi lokálpatriótaként azt hiszik, ezek a jelenségek másutt is előfordulnak. Mások viszont úgy vélik, hogy ezeket az ügyeket mérhetetlenül eltúlozzák.

A csoport, mely eltérő összeállításban rendszeresen találkozik, szintén hannoveri tulajdonságként, több pártból tevődik össze. Ennek egyik központi figurája, aki előbb Schröder, majd Wulff barátja volt: Carsten Maschmeyer, az AWD nevű pénzügyi szolgáltató cég alapítója, aki 1998-ban Schröder kampányát finanszírozta, és később megvette a kancellár emlékiratainak jogait. Egy másik befolyásos személyiség ebből a körből, Jürgen Großmann az RWE energetikai óriás vezetője.

Lassan a hannoveriek érzékennyé válnak ezekre az informális kapcsolatokra. A politikai hatalom, az üzleti érdekek és a piros lámpás negyed kapcsolatairól az elmúlt egy évben egyre többet beszélnek az alsó-szászországi tartományi gyűlésben, ezért ezek az informális hálózatok egyre inkább kerülik a napfényt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.