Kukurikú: nyolc év után bukik a kormány

Balközép erő vezetésével menetelhet be 2013 júliusában Horvátország az Európai Unióba.

Kovács András
2011. 12. 04. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc év után távozhat a hatalomból a jobbközép Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a vasárnapi parlamenti választáson. Az eddigi kormánypárt népszerűtlensége két okból fakad: nem volt képes gátat szabni az egyre elhatalmasodó korrupciónak, amibe a 2007-es győztes Ivo Sanader is belebukott, valamint a gazdaság két éve recesszióban van. A négy évvel ezelőtti választáson a HDZ a voksok 36,6 százalékát szerezte meg, míg a szociáldemokraták (SPD) 31,2 százalékot kaptak. A HDZ sikerében alapvető fontossága volt a határon túlról érkező szavazatoknak, amelyek túlnyomó többsége a jobbközép erőt támogatta.
























A hatalmon maradt pártok folytatták a tárgyalásokat az Európai Unióval, és a Szlovéniával való megállapodást követően elérhető közelségbe került a tagság. A magyar soros európai tanácsi elnökség végéig, 2011. június 30-ig sikerült lezárni a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, így 2013. július elsejétől Horvátország az európai család tagjává válhat. Az országban várhatóan jövőre népszavazást rendeznek az uniós csatlakozásról. Jelenleg 57 százalék a belépést támogatók aránya, 36 százalék ellenzi.

Komoly botrányba keveredett a miniszterelnök

A kormánypárt visszaesését már a 2009 májusában megtartott önkormányzati választások is jelezték, ahol az SPD több nagyvárost is elhódított Zágráb és Rijeka mellett. Sanader 2009. július 1-jén mondott le a miniszterelnöki székről, őt Jadranka Kosor követte. Kosor kemény harcot hirdetett a korrupció ellen, aminek az egyik áldozata lett Sanader is. A volt miniszterelnököt tavaly decemberben Salzburg közelében fogták el, majd júniusban kiadták Horvátországnak. Az ellene eddig felhozott két vádpontot egyben tárgyalja a bíróság. Az egyik vád szerint tízmillió eurós kenőpénzt kapott a Moltól azért, hogy a magyar olajvállalatot előnyös helyzetbe hozza a horvát INA privatizációjánál.



A kormánypárt belső válsága mellett az ellenzék a korábbiaknál sokkal jobb állapotban várja a voksolást. A Kukurikú nevű politikai szövetséget az SDP, a liberális Horvát Néppárt-Liberális Demokraták (HNS-LD), az Isztriai Demokrata Szövetség (IDS), valamint a Horvát Nyugdíjasok Pártja (HSU) részvételével alapították meg. A szövetség az elnevezést onnan kapta, hogy a pártvezetők, Zoran Milanovic (SDP), Radimir Cacic (HNS), Ivan Jakovcic (IDS) és Silvano Hrelja (HSU) 2009 júliusában a Kukurikú étteremben találkoztak első ízben.

A magyarok is ringbe szállnak

Az Ipsos Plus intézet felmérése alapján a HDZ a választók 19 százalékának a szavazataira számíthat, míg a Kukurikú szövetség jelöltjeire 37,5 százalék készül szavazni. A Jutarnji List tekintélyes napilap felmérése is hasonló arányokat mutat, vagyis a 151 tagú törvényhozásban a balközép 83 mandátumot szerez meg, ami bőven elegendő a kormányalakításhoz. A harmadik erő várhatóan a munkáspárt lesz, amely egy szélsőbaloldali-populista erő, ők hét mandátumra számíthatnak.



A választáson két magyar párt indít jelöltet a magyar népcsoport egyetlen képviselői mandátumáért, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) mellett a Magyar Egyesületek Szövetsége (MESZ). Horvátországban mintegy 14 ezer magyar jogosult arra, hogy szavazzon a jelöltekre. A választópolgároknak előzetesen jelezniük kell, hogy a nemzetiségi listára kívánnak-e szavazni, vagy a többségi, horvát szavazókkal együtt vesznek részt a december 4-i választáson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.