Patthelyzet Washingtonban

Ismét patthelyzet alakult ki Washingtonban, a szokásos, már-már unalmas forgatókönyv szerint: a republikánus többségű képviselőház mindent megtesz, hogy megkeserítse a kormány életét, még akkor is, ha a szenátusban már kétpárti megegyezés született a kérdéses dologról.

Kovács N. László
2011. 12. 21. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vita a jövedelemadóról zajlik. Az alsóházi konzervatívok, akik néhány hete még hevesen ellenezték a jövedelemadó-csökkentést, most szembeszálltak a szenátussal, mivel az csupán rövid távú, két hónapra szóló megegyezést kötött az ügyben – a képviselőháziak szerint legalább egy évre kellene szólnia a törvénynek. A kérdésről sistergő hangulatú vita során döntött az alsóház, melyben a konzervatívok „arrogánsnak” nevezték a szenátust és „a középosztály ellenségének” az elnököt. A szavazatok végül a pártvonalak mentén érkeztek be – ez ritka eset Washingtonban –, amivel a Ház dacosan elutasította a kompromisszumot.

Nem sokkal később Obama személyesen jelent meg sajtófőnöke napi fogadóóráján, és kemény szavakkal kritizálta a republikánusokat. „Ketyeg az óra, hamarosan elfogy az időnk – fogalmazott. – Ha a Ház nem hajlandó megszavazni a törvényt, tizenegy nap múlva emelkedni fognak az adók.” Különös pozíció ez, hiszen a konzervatívok mindenféle adóemelést elleneznek. Ezt tekintetbe véve több republikánus politikus is kritizálta a döntést. „Kifejezetten káros a párt számára, amit csinálnak – magyarázta John McCain szenátor, egykori elnökjelölt. – És káros a kongresszus megítélését tekintve is, ha egyáltalán ezzel még érdemes foglalkozni.” John Boehner házelnök és frakciója azonban nem hátrált meg. Obama beszéde után néhány órával maga is a kamerák elé állt, és felolvasta jelöltjeit egy tárgyalóbizottságba, mely a kompromisszumot hivatott elérni – egy olyan bizottságba, mely valószínűleg sosem fog létrejönni.

Az adóemelés mintegy 160 millió dolgozót érint – az ő fizetésük lenne heti 30-40 dollárral kevesebb, ha a republikánusok kitartanak álláspontjuk mellett. A vitatott csomag emellett a munkanélküliek juttatásait is csökkentené – 3 millió ember létfenntartását nehezítve meg ezzel.

The New York Times (nytimes.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.