Részmunkaidős törvényhozás

„Részmunkaidős” kongresszus, megregulázott bírák – néhány érdekes ötlettől eltekintve unalmasan telt az idei utolsó elnökjelölti tévévita a republikánusoknál.

Kovács N. László
2011. 12. 16. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szám szerint tizenharmadik ilyen rendezvény nyugodt hangulatot hozott: Mitt Romney ezúttal higgadtan viselkedett, és még legnagyobb riválisát, Newt Gingrichet sem támadta – inkább a fő ellenfélre, Obamára koncentrálta kritikáját. A lista középső-hátsó felén kullogó jelöltek azonban igyekeztek felhasználni az országos megjelenés egyik utolsó lehetőségét. Különösen Ron Paul és Michele Bachmann támadta az egykori házelnököt: mindketten a Freddie Mac nevű kormányzati támogatású jelzálogkezelőnek adott 1,6 millió dolláros tanácsai miatt kritizálták a jelenlegi éllovast. Gingrich ismét leszögezte, ő nem lobbistaként dolgozott, és egyébként is, csak azért vállalta el a munkát, mert szeretett volna „segíteni az embereknek megtanulni, hogyan kell házat venni”.

Néhány érdekes ötlet is felmerült a vita során. Gingrich szerint például ideje lenne megregulázni az alkotmány szellemétől túlságosan elrugaszkodó – liberális – bírákat, megadva a jogot a kongresszusnak, hogy beidézze meghallgatásra a neki nem tetsző döntést hozó személyt. A moderátorok rámutattak, az ötletet több konzervatív szakértő is „nevetségesnek és veszélyesnek” bélyegezte, a politikus nem vonult vissza, hanem az „Amerika–ellenes” bíróságokat támadta, akik még az „Isten” szót is kivetették a hűségesküből.

Rick Perry texasi kormányzó a kormányzatellenes szavazatokat igyekezett megnyerni: szerinte a washingtoni képviselők és szenátorok „lusta” és „túlfizetett” népség, ezért jobb lenne, ha felére csökkentenék fizetésüket és üléseik számát is. A törvényhozó testület – a texasihoz hasonlóan – kétévente mindössze 140 napon találkozna. A washingtoni apparátus leépítésével ugyanakkor aránylag kevés pénzt takarítana meg az állam, a texasi állami kongresszust pedig éppen korlátozott hatalma miatt a kormányzó – azaz Perry – egyszerű bábjának tartják.

Szóba került emellett Irán (az izolációt támogató Paulon kívül gyakorlatilag mindenki támogatja a katonai beavatkozást), Obama (Romney szerint az elnök külpolitikája a „könyörgésen” alapul), és a végén mindenki boldog karácsonyt kívánt mindenkinek. Az indulatok jobbára szunnyadtak, az előválasztás első nagy csatája előtt a jelöltek a legjobb arcukat próbálták mutatni – január elején kiderül, kinek mennyire sikerült ez.

(Mother Jones – motherjones.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.