Oroszországot nagyon nyugtalanítja ez a helyzet, és nem érti, a nyugatiak miért ellenzik „e rettenetes bűntett” teljes kivizsgálását, a bűnösök megtalálását – mondta Vitalij Csurkin a Russia Today tv-ben.
Az orosz diplomata elmondta, a szerb ENSZ-küldöttséggel közösen előterjesztettek egy határozattervezetet, amelyben javasolják, hogy az ENSZ főtitkára nevezzen ki különleges megbízottat, aki felügyelhetné az Európai Unió koszovói igazságügyi és rendőrségi misszióját, az EULEX-et – amelyben magyarok is szolgálnak –, és gondoskodhatna a tanúk biztonságáról. „Attól tartok, az EULEX 5-6 éven át vizsgálódna a nyilvánosság kizárásával, azután közölné, hogy nem talált semmit. Közben a tanúk elhaláloznának, vagy megölnék őket, és aztán elfelejtenénk az egészet” – mondta Vitalij Csurkin.
Az EULEX január végén „előzetes vizsgálatot” indított az ügyben, amelyet Dick Marty, az Európa Tanács (ET) emberi jogi megbízottja írt le jelentésében. E szerint az 1998–99-es koszovói szerb–albán fegyveres konfliktus után a szerbek ellen harcoló albán gerillaszervezet, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) több száz foglyot – zömmel szerbeket – Észak-Albániába hurcolt, ahol kivégezték őket, az áldozatok belső szerveit kioperálták és eladták a feketepiacon. A jelentés szerint az UCK több akkori parancsnoka, köztük Hashim Thaci jelenlegi koszovói kormányfő is érintett lehet az ügyben.