Két levél tönkretette Angela Merkel napját. Az egyik Londonból, a másik Brüsszelből érkezett. David Cameron kívánságlistája nem új, csak tegnapig nem vették komolyan. A britek nem csak a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését kívánják megakadályozni, amit Merkel feltétlenül szeretne. Egyúttal kilépnének a már elfogadott bankfelügyeletből, s a „Basel III”-nak nevezett hitelintézeti szabályozásból is. E tervek nem kevesebbet jelentenének, mint az EU-n belül létrejövő brit különleges övezetet, ami pont ahhoz vezetne, amit a kancellár szeretne felszámolni: a korlátlan spekulációhoz.
Olyan radikális a brit terv, hogy a kancellári hivatal hosszú ideig nem hitte, hogy Cameron ezzel képes megjelenni az uniós csúcstalálkozón. A riasztócsengő kedden szólalt meg, amikor megjelent Cameron írása a londoni Timesban, ahol a miniszterelnök hivatalosan is a brit pénzügyi szektor megmentését tette az uniós szerződéshez történő hozzájárulásának feltételéül. Szerdán Cameron a brit parlamentben folytatta: háborús retorikát használva elmondta, úgy látja, a brit pénzügyi szektort folyamatosan támadja a mindent szabályozni kívánó Brüsszel.
Ezzel elveszni látszik az a remény, hogy módosítani tudják az uniós szerződéseket. Ehhez mind a 27 tagállamnak hozzá kell járulnia – a briteknek is. „Nem kötünk további kompromisszumot” – hallatszik berlini kormánykörökből. Hasonlót egy olyan uniós csúcs előtt, melynek célja a kompromisszum megtalálása, még sohasem hallottak.
A második levélben Herman Van Rompuy egy olyan megoldást javasol, ami új szabályokat tenne lehetővé az euróövezet számára anélkül, hogy módosítanák az EU-szerződéseket. Nicolas Sarkozy Angela Merkellel közösen szerdán levelet írt a tagállamok fővárosaiba, melyben vázolták elképzeléseiket.
(Die Welt – welt.de)
Frontális karambol miatt lezárták a 22-es főutat