„Vulgáris, igénytelen” a modern művészet világa

Megdöbbentően mérges kirohanást intézett a modern művészeti világ ellen Nagy-Britannia legjelentősebb gyűjtője és kereskedője. Charles Saatchi szerint az egész „vulgáris, igénytelen” színtér a szupergazdagok magamutogató rongyrázásává degradálódott.

Kovács N. László
2011. 12. 03. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Műkereskedőnek lenni ma kétségkívül és egyértelműen vulgáris dolog” – ezzel a mondattal indítja dühös cikkét a legismertebb brit műgyűjtő és -kereskedő. A „sportot” ma az „igénytelenség, a hedge-fund menedzserek, az Eurotrash, a trendi oligarchák és olajgarchák” és a „csillagászati önértékeléssel rendelkező” kereskedők irányítják. Ezek az emberek valójában nem is élvezik a művészetet, a kiállításokat – véli Saatchi –, csupán a dicsőséget keresik, amit egy figyelemfelkeltő áron vásárolt festmény kiakasztása jelent a legújabb szuperjacht falára.

A kereskedők pedig épp ezért „misztikus hatalommal” bírnak a milliárdosok felett. Az ízlést nem lehet pénzért megvásárolni, a gazdagok azonban pontosan ezt képesek elérni a „hozzáértők” segítségével: kifinomultnak, ízlésesnek és mindenekelőtt divatosnak látszhatnak „fájdalmasan zseniális mestermunkákkal körülvéve”. Mindezek ellenére a „legtöbb ember a művészvilágban képtelen megkülönböztetni a jó művészt a rossztól” – magyarázza a szakértő. Hiányzik a „látás”, mely nélkülözhetetlen egy kiállítás megszervezéséhez – a kurátorok épp ezért nyúlnak olyan gyakran a video- és fotoinstallációk eszközéhez –, „bizonytalan és rövidlátó társaik” pedig vidáman tapsolnak a mutatványhoz.

Saatchi szerint a kritikusok csak a kijelölt kiállításokra járnak, de a „szakértők”, a kereskedők sem jobbak. Csak „bratyizni” járnak ezekre az eseményekre, hogy aztán többé vissza se térjenek – később mégis nagy szavakkal ecsetelik a kiállítás erényeit és hátrányait, és valóban el is hiszik, hogy „látták” a festményeket. A gyűjtő arról beszél, nem akar elitistának tűnni, és nem hiszi azt, hogy a művészet élvezete csupán egy szűk kör kiváltsága – a jelenlegi modern világgal az a baj, hogy már korántsem az élvezetről szól.

The Guardian (guardian.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.