Egy, a magánszektor képviselőiből álló testület azt vizsgálja, hogy a kormány próbálta-e manipulálni a tájékoztatást a rendkívüli erejű földrengés és szökőár okozta nukleáris baleset következményeinek kezelésekor, s ezért kikérdezte Kan Naoto akkori miniszterelnököt és a nukleáris válság kezeléséért felelős Hoszono Gosi környezetvédelmi minisztert.
Hoszono a sajtónak is elmondta: a miniszterelnöki hivatalhoz tartozó atomenergetikai bizottság a reaktorokban történt robbanások után két héttel elkészült jelentésében azzal számolt, hogy a Fukusima-1 erőmű egyes reaktora felrobban, míg a négyes blokkban található, az elhasznált fűtőrudakat tároló medence hűtővízellátása elapad.
Ebben az esetben a radioaktív kibocsátás olyan mértékűre emelkedett volna, hogy az erőmű 170 kilométeres körzetében kötelező, míg a 250 kilométeres, Tokiót is magába foglaló körzetében „önkéntes kitelepítés” vált volna szükségessé.
Hoszono szerint a dokumentumot – amelyet csak néhány kormánytag és Kan Naoto látott – azért nem hozták nyilvánosságra, hogy megelőzzék a rémhírek terjedését. „Ha akkor közzétettük volna, valószínűleg senki sem maradt volna Tokióban” – nyilatkozta a minap Hoszono.
A dokumentum létezését Kan csak szeptemberben ismerte el, részletei pedig idén januárban kerültek nyilvánosságra. Hoszono szerint bár irreális, de hasznos volt a vészforgatókönyv, az abban jelzett veszélyek miatt szerelték fel például a négyes reaktort megerősített vízpumpákkal a fűtőelemek hűtésének biztosítására.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó